Întrebare recomandată | iury a întrebat:

Stie cineva ce acte necesare iti trebuie pentru a deschide o taraba de fructe si legume in barlad.cat costa de inchiriat o taraba?

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Informaţia asta cred că trebuie să o afli de la primăria locală şi de la administraţia pieţelor, tot locală. M-aş mira ca pe TPU să fie vreo persoană din administraţia bârlădeană, chiar dacă-i plini de ţărănoi proşti pe-aici.

| AdrenalinaPuraLaMaXim a răspuns:

Trebuie sa mergeti la primarie ei va vor elibera un certificat prin care va autorizeaza aceasta vanzare precum si locul unde puteti comercializa aceste produse.Nu este nevoie de autorizatie ca PFA sau certificat de producator. Primaria va elibereaza (contra cost) un act care atesta ca dvs puteti comercialia ca si sezonier (adica pentru o perioada de 30 -40- 50 zile aceste produse in acel loc. Bun pana aici este clar ACUM urmeaza lucrul cel mai important si anume dvs trebuie sa aveti un act de provenienta al marfii ..adica un document care sa arate de unde aveti marfa. Daca o cumparati de la piata nimeni nu va poate da un act de provenienta un aviz deci. si aici apare paradoxul. deci spun datorita acestui fapt si numai acestui fapt TREBUIE SA AVETI CERTIFICAT DE PRODUCATOR pentru ACESTE MARFURI sa zicem (porumb si castane( daca le luati aceste produse din magazin atunci aveti BONUL FISCAL pe care trebuie sa o prezentati la control(cand v-a venii)