| ElenaMariaIonutNatalia a întrebat:

Stie cineva ceva despre firma " ALTERNATIVE FUNDAMENT SRL " dau credite dar totul se face online, sunt seriosi oare sau pot lua si o teapa?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu te baga nici cand la IFN-uri! Cel mai sigur la banci. Nu te juca!
http://www.digi24.ro/......100-325830
http://www.cotidianul.ro/......an-287318/

85 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Firma lui Vlad Tepuitorul?
Pentru creduli gasiti online?

| Vadan_Dumitru_Florin_1986 a răspuns (pentru Bula):

Ai auzit ceva de ei? stii vreo problema raportata?
as vrea sa apelez la ei pentru ca de la banci nu pot lua momentan.

| Cosmin1983c a răspuns:

Nu recomand.e un fel de provident. o sa ti ceara adeverinta sau sa vada ca lucrezi undeva. nu te risca

| Benkovics a răspuns (pentru Cosmin1983c):

Dar este o firma serioasa sau primesc teapa?

| ElenaMariaIonutNatalia explică (pentru Benkovics):

Teapa

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns:

Se pare ca eu am luat o teapa de la acesta firma, am aproape doua luni de cand trebuia sa imi vireze banii in cont. Ca sa pot lua legatura cu ei trebuie sa fac vreo 20-30 de apeluri. Imi tot spun sa am rabdare ca banii imi vor fi virati in cont. Am facut reclamatie catre ANPC Bihor si acum astept, dar intre timp am ramas fara vreo 6500 de lei.

| Gasler_Sergiu_1964 a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Cred ca este o teapa raspund f greu la telefon si in plus cred ca acesta este ca un joc de intrajutorare nu ca au ei fonduri din Anglia Cipru etc

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru Gasler_Sergiu_1964):

Si tu esti in aceiasi situatie?

| Biancabia200000 a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Imi poti trimite si mie numarul de la unpc bihor

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru Biancabia200000):

Intra pe anpc si acolo ai sa vezi ca iti da model de formular, il completezi atasezi la el toate documentele pe care ti le-au pus la dispozitie astia de la alt. fund. si inclusiv atasezi chitantele care arata ca ai depus sumele de bani catre ei!

| amc78bt a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Exista vreun formular online?
vreau sa le fac si eu reclamatie...

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru amc78bt):

Aveti aici modelul de formular reclamatie!

http://reclamatii.anpc.ro/

| Benkovics a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Nu ati primit banii nici acum? pentru ca si eu am platit deja 279ron?

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru Benkovics):

Nu am primit nimic si se fac aproape trei luni de cand am dat banii! Mi-au spus ca trebuie sa depun rata in fiecare luna chiar daca nu am primit banii! Hotie pe fata!

| Ion_Razvan_1981 a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Tepuiti de Alternative Fundament srl
e grupul unde ne-am unit pentru actionare in instanta

| Bere_Robert_1989 a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Si eu sunt in paguba cu 7500 lei Din cate am auzit e cazul la PROCURATURA

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns:

Ar fi foarte bine daca cei care au probleme cu ei sa faca reclamatie la randul lor catre anpc Bihor!

| Banu_Elena_1988 a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Si eu am trimis rata de 270 plus 600 comision de dosar
si cred ca o sa astept mult si bine

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru Banu_Elena_1988):

Tot cu madam Erika ai dea face si tu? Am solicitat sa imi dea un nr. de tel. al conducerii sau al departam. financiar, imi spune ca nu are voie. Foarte interesant..am verificat CUIul firmei si culmea ca apare in regula, dar se fare ca a fost infiintata in iulie anul acesta abia. I-am intrebat de ce raspund atat de greu la tel. si mi au raspuns ca au foarte multi clienti care suna! Daca mai suni la ei, spun-ele ca ai facut si tu reclamatie la anpc si ca am inceput sa ne cunoastem toti mai multi pagubiti! Sa i speriem macar. poate poate...

| Ion_Razvan_1981 a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Tepuiti de s.c. Alternative Fundament srl
e grupul unde ne-am unit pentru actionare in instanta

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns:

Cei care doresc sa faca o reclamatie intrati pe acest link...

http://www.infocons.ro/......foCons.pdf

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns:

Oameni buni, priviti si cititi ce am primit acum 10 min. pe mail! Asa ceva..este strigator la cer dupa ce le-am dat 6ooo de lei!

Stimați Clienți

Vă informăm, că contractul Dumneavoastră, din cauza neîndeplinări obligației de plată a taxei lunare din luna curentă, nu a participat la încheierea financiară de pe data de 07.11. 2016. Vă atragem atenția, că, comform Condițiilor Contractuale Generale, doar acei clienți obțin dreptul de a prelua dreptul de cumpărare, care și-au îndeplinit obligația de plată și nu au restanță față de compania noastră.
Vă informăm, că din cauza sărbătorilor legale ce urmeză, închiderea financiară a luni Noiembrie a fost programat mai devreme, pe data de 21.11. 2016. Dacă doriți să participați cu contactul la încheierea financiară de pe data de 21.11. 2016. , vă rugăm să achitați restanța. În cazul în care, la primirea solicitări noastre, ați pornit deja achitarea sumei, vă rugăm să ignorați scrisoarea noastră.
Vă mulțumim pentru înțelegere!

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns:

Eu am intrat pe chat acum si am luat legatura cu unul Iosif, i-am spus sa ma sune urgent ca daca nu in jumatate de ora va fi politia la ei la usa! M-a sunat si mi-a spus ca nu stie cei cu mailu acesta dar se va interesa si ma va suna cat de repede poate! Eu atat va spun, nu mai stati cai teapa tata in toata regula! Faceti reclamatii la anpc si politie daca vreti sa nu dispara totii, cred ca madam Erika si-a luat talpasita deja ca nu raspunde la telefon!

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns:

Vreau sa va anunt ca am luat legatura cu unul din angajatii alt. fundament(Tamas) in care ma anunta ca a luat legatura cu sefii lui cu privire la plata ratei pe luna in curs! Acesta imi spunea ca daca citea-m contractul mai bine am fi vazut ca la unul din puncte ne spune ca rata lunara trebuie platita indiferent daca am primit imprumutul sau nu! I-am transmis ca o rata avans a fost platita inainte de a semna contractul! Si daca tot imi invoca acest contract il intreb de ce nu l-au respectat ei in primul rand! In contract stipuleaza clar.din momentul semnarii contractului organizatorii se obliga ca in cel mult 15 zile sa ne transmita pe mail dupa inchiderea financiara(asta fiind in cazul nostru 27.10. 2016)despre posibilitatea dreptului de cumparare. Si daca citeste mai bine la punctul 5.4 spune la fel de clar că in cazul in care va primi mailul am la dispozitie 8 zile de confirmare a preluarii imprumutului. A stat si s-a gandit(precis nu se astepta sa fi citit contractul)si apoi mi-a dat dreptate. Iam transmis ca nu am nevoie sa imi dea dreptate mai bine sa faca cumva pana maine sa imi returneze banii in cont pentru ca le-am facut reclamatie si la anpc si la politie. Si ca sa vedeti ca am avut dreptate cand vi-am spus sa faceti plangere la anpc.d-ul Tamas mi-a confirmat ca astazi au fost interpelati de catre anpc Bihor care le-au cerut sa le trimita toata doccumentatia necesara cu privire la cazul meu. Asa ca nu stati oameni buni puneti cat mai repede reclamatiile... O zi buna!

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns:

Astazi am dat din tel. si am solicitat din nou sa imi returneze banii! Mi-au spus ca daca nu mai platesc rata aceasta, banii pe care i-am dat nu mai poate sa mi dea inapoi...

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns:

Buna ziua, am fost rugat pe privat de catre mai multe persoane sa le postez si lor ce era de interes general! Se pare ca multi nici nu intra pe Fb ca sa citeasca ce le-am distribuit! Intrati oameni buni, cititi si apoi dati un semn va rog ca sa stiu ce am de facut pe mai departe!

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns:

Dupa atata timp trecut si nervi mancati...ne poate spune cineva daca a primit in cont banii solicitati? Vad ca de la o vreme sa asternut linistea total pe acest forum...

| Camelia_Camy_1973 a răspuns:

Si eu astept sa mi dea banii, dar nici nu raspund la telefon

| medica a răspuns (pentru Camelia_Camy_1973):

Dar chiar nimeni nu or fi primit bani de cand a fost infintata oare? chiar i-au numai bani de la lume si nu vireazi la nimeni? e grav atunci.pt ca depunem bani multi in contul lor.

| Ion_Razvan_1981 a răspuns (pentru Camelia_Camy_1973):

Avem un grup Tepuiti de s.c. Alternative Fundament srl
e grupul unde ne-am unit pentru actionare in instanta

| Camelia_Camy_1973 a răspuns:

Va rog, toti care suntem in aceasta sit, sa luam legatura pe Facebook, initiativa impotriva lor ca nu se mai poate asa ceva.

| Camelia_Camy_1973 a răspuns:

Daca au zis ca pana miercuri nu sunt la birou, hai sa mai asteptam ca poate s-au dus sa rezolve problema.

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru Camelia_Camy_1973):

Hmmm..stiti ce ma sperie cel mai tare? Sa nu dispara de tot pana miercuri.

| Camelia_Camy_1973 a răspuns:

Sa dea dumnezeu ca cineva sa ia creditul si sa ne anunte.Doamne ajuta!

| Camelia_Camy_1973 a răspuns:

Toti care sunteti pe forum, aveti contract incheiat cu ei? acolo in contract sunt multe puncte. scriti mi va rog.

| medica a răspuns (pentru Camelia_Camy_1973):

Da eu am semnat contact cu ei sunt 6 pagini de contract si fiecare pagina sunt numerotate cu nr:1.1,1.2......etc pana la punctu 15.

| Camelia_Camy_1973 a răspuns:

Cine are contract sa scrie pe forum

| Camelia_Camy_1973 a răspuns:

Aveti contract incheiat si semnat cu ei? Eu am.Sunt multe de neinteles in acel contract.Si contractul nu are nici o valabilitate daca nu mai sunt in tara.Firma poate fi oriunde si pe numele oricui.Pana miercuri dispar si nu-i mai gaseste nimeni.Stie cineva numele lor real? Sunt multe necunoscute.

| Camelia_Camy_1973 a răspuns:

Am citit mesajul dumnevoastra si aveti dreptate.Ei nu specifica in contract ce fel de zile( 15 zile lucratoare sau calendaristice). Legea romana specifica foarte clar, daca nu se mentioneaza ce fel de zile sunt se ia in calcul 15 zile calendaristice. Faceti calculul de la inchiderea financiara a lunii septembrie cu cele 15 zile calendaristice.Ei vor sa mai depuna oamenii bani.Eu maine iau legatura cu Politia Bihor.Va dau nr.de telefon-0259/412.472.Tinem legatura pe forum.

| Camelia_Camy_1973 a răspuns:

Dragi oameni, Am dat telefon la pol. Oradea si de acolo m-au indreptat spre parchetul jud. Oradea.m-am recomandat si mi-au spus ca nu au auzit de aceasta firma, dar trebuie sa fac o reclamatie scrisa cu copii dupa contract, chitante, si sa le transmit pe nr. de fax 0259 416020. eu incerc sa fac aceasta reclamatie. haideti toti sa ne unim ca trebuie sa se rezolve ceva.

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru Camelia_Camy_1973):

Hmmm, am dat si eu telefon si mi-au spus sa depun plangerea la politia din orasul meu... Asa ca pot sa astept mult si bine din partea politiei... Cel mai bine este asa cum vi-am spus sa facem reclamatii la ANPC Bihor!

| Camelia_Camy_1973 a răspuns:

M au terminat cu nervii. am facut reclamatie la anpc Bihor dar nu stiu cand s o rezolva

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru Camelia_Camy_1973):

Am intrat si pe pagina lor de Fb unde le-am lasat un coment..maimult ca sigur ca il vor sterge dar pana atunci poate doriti si voi sa faceti anumite adnotari!

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Eu propun sa alegem o zi in care sa ne intalnimm in fata IPJ Bihor si sa ne facem auziti! Chemam si pres si tv-ul daca este cazul! Altcumva va spun eu ca slabe sanse!

| dodou a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Comment-urile vor fi şterse. Zici că e cineva plătit special pentru treaba asta! Sistemul de chat funcţionează prin twitter, dar încă nu e sigur, probabilitate 80%
O altă chestiune, când suni şi nu se răspunde, apelul este redirecţionat undeva, doar după aceea dă ocupat. Oare este cineva specialist în telecomunicaţii? Cum pot vedea unde se duce apelu? Numerele aparţin reţelei Vodafone, am verificat pe portabilitate.ro
De asemenea o să încerc să aflu dacă vreun număr este pe abonament. Atunci o să fie mai uşor de ţinut sub control situaţia.
Gata pe ziua de azi, revin cu ce mai aflu.

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru dodou):

Buna dimineata, am mai gasit o noua problema! Cautand pe site-ul Termene.ro
aceasta societate, am avut surpriza sa aflu ca recent si-au schimbat adresa sediului, de pe Strada Sovata, Nr. 46, Bloc Q3, Ap. 1 pe Calea BORŞULUI 45! Foarte dubios...inseamna ca ei pe contracte si pe toate site-urile dau adresa falsa. Firma este condusa de catre..intradevar RAB RICHARD- din localitatea GYAL 2360 din Ungaria, iar cifra de afaceri este 0, nu este specificat domeniul de activitate al acestei firme!

| medica a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

E o idee buna sa ne strangem toti in fata sediului din Oradea si sa chemam televiziunea asa o sa se afle mai repede de ei.

| dodou a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Oare bine am înţeles? Cod CAEN 73, activităţi de publicitate şi studiere a pieţei. Deci figurează cum că fac sondaje şi nimic legat de credite? O să iau legătura cu autorităţile din Ungaria, să vedem ce e cu acest Richard Rab. Faza e că trebuie să avem grijă ce scriem aici, pentru că, dacă citeşte un angajat de la alt. fundament ni se duc pe plută planurile. Nu ar fi bine să mutăm discuţia într-un grup închis? Iar ca să nu lăsăm discuţia neîncheiată pe tpu.ro, revenim cu concluzia finală?
Îmi dau seama că prea multe informaţii pe care le deţinem sunt puse aici.

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru dodou):

Asteapta te rog 30 de minute si o sa va postez ceva! Nu stiu cum sa postez aici un document primit acum 5 minute!

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru dodou):

Cei care aveti Facebook luati imediat legatura cu mine daca vreti sa vedeti documentul care dezleaga toata tarasenia!
Ma gasiti cu numele Petrovici Romulus si am aceiasi fotografie ca aici!

| dodou a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Ioi, te rog eu fain de tot, adaugă-mă tu că sunt persoană cu deficienţă vizuală.
ştefan toth, cluj. Dă căutare după stefan.toth.733
şi dacă nu merge atunci dăi după mail
stef.toht@gmail.com
Mulţumesc!

| florinuu a răspuns:

Si eu am gasit multe informatii financiare despre firme pe www.termene.ro.

| ElenaMariaIonutNatalia explică:

Nu am auzit, si probabil ca e si o teapa. Nu stiu! In plus iti cere sa depui prima rata in cont la ei si daca iti aproba nu platesti prima rata, iar daca ni ti se aproba, iti returneaza banii?!

| Ion_Razvan_1981 a răspuns:

Noi deja avem un grup pe facebookTepuiti de Alternative Fundament srl
e grupul unde ne-am unit pentru actionare in instanta

| dodou a răspuns:

Vă salut pe toţi!

Nu am veşti bune din păcate, e clar că este o ţeapă. Şi eu am fost interesat şi chiar m-am documentat, pe cât a fost posibil.
Deci avem de aface cu un grup de infractori care acţionează la nivel internaţional, până acum s-a confirmat în trei ţări europene: România, Ungaria şi Slovacia.
În spatele activităţilor se află Richard Rab, cel care deţine domeniile alternativefundament.com, eumofu.com şi gml-finance.com -sper să nu îl acuz pe om degeaba, doar pentru că deţine aceste domenii-.
Ei se mută des cu domeniul şi cu site-ul în alte şi alte ţări. Comparaţi pagina de Facebook alternative fundament srl cu pagina de Facebook aparţinând europe money fundament. Veţi observa că e una şi aceeaşi treabă, doar că e în slovacă.

https://m.facebook.com/......953127712/

Pagina oficială eumofu.com nu mai este disponibilă.
De asemenea, au fost prezenţi şi în Ungaria în 2015 şi au avut aceeaşi activitate, iar oamenii au luat ţeapă pe bandă:

http://www.pertarskereso.hu/......rtarsakat/

Eu vorbesc bine limba maghiară, deci am înţeles clar despre ce este vorba.
Subliniez faptul că e vorba de una şi aceeaşi companie menţionată în contract, gml finance sro, o firmă din slovacia, care nu ştiu îîncă în ce relaţie se află cu alternative fundament srl, dar cred că am înţeles în ce relaţii era cu europe money fundament.
dovada pentru domenii:

http://www. sitebigdata.com/alternativefundament.com

Restul de linkuri îmi dau seama chiar acum că nu mai merg. Voiam să demonstrez şi celelalte două, eumofu.com şi gml-financial.com. Toate sunt înregistrate de Richard rab, în colţuri diferite ale lumii.

Acum argumentul că au fost şi în slovacia:

https://translate.google.ro/....../translate

Se înţelege mai greu, dar tot putem deduce ceva. Ar fi minunat dacă ar fi cineva printre noi care vorbeşte slovacă. Am putea cere informaţii de la autorităţile care au investigat cazul.
Cu părere de rău că asta s-a întâmplat, dar cu bucurie că s-a aflat, cu nădejde că veţi putea recupera banii, vă salut pe toţi şi vă doresc mult succes! Ideea e că nu pot să înţeleg cum reuşesc aceşti oameni să îşi adoarmă conştiinţa, astfel încât dau ţepe la pensionari, la oameni simpli, la oameni care chiar nădăjduiesc că pot să ia un credit. Şi eu sunt în aceeaşi situaţie, voiam pentru o mică afacere, de aceea voiam să apelez la ei. Sunt oameni care voiau banii pentru operaţii, pentru lucruri urgente şi uite că au rămas şi fără bănuţii pe care îi aveau. Asta am citit pe site-ul acela unguresc.

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru dodou):

Am inteles un lucru foarte important si de acesta ar trebui sa ne agatam si noi pentru a ne rezolva situatia! Cine are timp sau cunostinte sa poata verifica in lista BNR, daca aceasta societate a primit autorizatia BNR pentru a acorda credite persoanelor fizice. In Slovacia aceasta firma nu a primit autorizatie.
Citez,, Banca Națională a Slovaciei evidențiază activitatea Europa Money Fundament, p. r. o. cu sediul la Bratislava, ca nu este o bancă licențiată pentru a oferi credite de consum.
Compania a functionat in baza declarației băncii centrale 25 septembrie 2015, în conformitate numele S311 Registrul Comerțului, p. r. o. cu sediul în Štúrovo. De asemenea, compania nu are nici o altă autorizație eliberată BNS.
Oferirea de credite de consum în Slovacia se poate face numai de catre creditori care sunt autorizati să ofere credite de consum. Lista creditorilor care li sa acordat autorizația BNS pentru acordarea de credite, se publică pe site-ul BNS.,, inchei citatul.
Asa ca oameni buni trebuie de urgenta avertizate institutiille statului despre aceasta retea mafiota!
Iti multumim @dodou pentru avertizare!

| dodou a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Da serios mă gândesc... Oare cine ştie slovacă oare? Nu cunosc pe nimeni din păcate. Iar legat de autorizaţie BNR, nici vorbă de aşa ceva. Nimic nu se menţionează de treaba asta pe site-ul lor. Nici în contract, pentru că am avut ocazia să văd un contract. Vai de capul lui contract, îi într-o română pe care eu nu prea o înţeleg. Chiar sunt pornit pe treaba asta. Colectez cât de multe informaţii pot, fac şi eu pe "procuroru", că dacă noi nu facem, autorităţile nu o să facă. În momentul în care s-a trimis, respectiv recepţionat prima sesizare la protecţia consumatorului, în secunda aia trebuia deja să se facă verificări şi să se intervină. Să se dea sfoară în ţară în media, dar nimic. Noi trebuie să facem şi asta.
Încă odată, chiar îmi pare rău că aşa târziu am reuşit să trimit ceva util. Când mi se pare ceva suspect intru la analiză mai profundă şi mă mişc repede, da acum am cam întârziat.
Oricum, nu îs cine ştie ce profesionişti, dacă autorităţile îşi fac treaba cum trebuie, se rezolvă repede. Nu au cum să dispară aşa urgent. Nu ar putea să o tulească dacă li s-ar interzice părăsirea ţării, sau măcar domiciliului. Numa că pentru asta trebuie putere de decizie. Noi nu avem aşa ceva. De aceea zic că aproape totul depinde de eficienţa autorităţilor. De noi mai puţin, că sunt reclamaţii gârlă.

| dodou a răspuns:

Vă salut din nou!
Aşa cum mi-a permis timpul, am studiat mai mult despre aceste grupuri de consum şi mă gândeam să dau un răspuns general la întrebare, din care să reiasă şi o concluzie clară.
De fapt, alternative fundament srl este un organizator care adună membrii într-un grup cu scopul de a colecta bani lună de lună. Asemenea grupuri au existat şi în Ungaria, dar acolo au fost interzise. Practic te înscrii, plăteşti o sumă în fiecare lună, apoi la închiderea financiară banii strânşi de la toţi membrii se vor acorda unui singur membru, de obicei celui care a cotizat cel mai mult în luna respectivă. Se poate întâmpla însă ca mai mulţi membrii să fi cotizat la fel. Atunci se trage la sorţi. Deci e un joc de într-ajutorare, nici vorbă de faptul că ei ar avea fonduri proprii. Timpul de aşteptare depinde de norocul pe care îl ai, se poate întâmpla să aştepţi ani de zile până să ajungi la dreptul de cumpărare. Repet, drept de cumpărare, nu bani. Habar nu am cum se realizează convertirea dreptului de cumpărare în bani reali.
Grupul ţintă, aşa cum este menţionat pe site-ul companiei alternative fundament srl, este reprezentat de persoane cu venituri mici, oameni înregistraţi în biroul de credit, pensionari şi tot felul de oameni vulnerabili.
Greşala acestor companii organizatoare constă în minciuna majoră cum că de la ei se poate obţine un credit. Marea problemă este că ei nu menţionează dezavantajele intrării într-o asemenea "construcţie-sistem".
Legat de ieşirea din grup şi recuperarea banilor deja investiţi, am înţeles că nicio autoritate nu poate să facă nimic. Asta este cea mai rea veste. Am şi eu pe cineva care o intrat în ţeapa asta.

Sursa:

www.nedoljonbe.hu

Am sunat şi eu la ei, mi au explicat aşa foarte foarte pe scurt despre ce este vorba. Unul din angajaţi -Iosif-, care am înţeles că nu mai lucrează acolo, mi-a spus că în spate este o companie din Ungaria. Ieri când am vorbit, am vorbit cu Erika, ea o zis că e o firmă din Germania. Ce să mai înţelegi... Menţionez că Iosif de vineri nu mai este la firmă, lucru confirmat de Erika.
O altă minciună este legată de închiderea financiară. Vi s-a spus că închiderea financiară a fost pe 27.10, iar mie mi s-a spus că a avut loc abia acum pe 07.11, pentru că nu aveau suficiente contracte.
Concluzie: Ţepari prin simplul fapt că mint de îngheaţă apele. Dacă ei ar spune clar că e vorba de un grup, de o comunitate din care fac parte oameni care se sprijină reciproc, dacă ar expune clar dezavantajele intrării într-un asemenea grup, nu ar fi consideraţi ţepari. Dar pentru că îi derutează pe oameni, în special pe cei vulnerabili, pot fi consideraţi ţepari.
Dacă mai ştiţi voi alte lucruri, vă rog să îmi comunicaţi şi mie, pentru că am pe cineva care are probleme cu ei.
Mulţumesc!

| Adriana_Tiana_1959 a răspuns:

Ce se intampla cu aceasta firma? Eu am trimis toate datele online am platit 279 de lei la banca Transilvania plus 600 de lei pentru intocmirea dosarului, a trecut perioada dar banii nu au intrat in cont! Stie cineva ceva? Ce se poate face?

| medica a răspuns (pentru Adriana_Tiana_1959):

Si eu am incheiat situatia financiara cu ei si au zis sa astept ca in maxim15 zile lucratoare imi vireaza bani. cred ca o sa fiu o victima din cate aud.o sa fac si eu o plangere daca nu imi vireaza bani.

| Ion_Razvan_1981 a răspuns (pentru Adriana_Tiana_1959):

Avem un grup pe facebookTepuiti de Alternative Fundament srl
e grupul unde ne-am unit pentru actionare in instanta

| Adriana_Tiana_1959 a răspuns:

Da dar din 27 octombrie alte the same 15 zile dar vad ca nimic! Sun si inchide s-au nu raspund! Cine poate da relatii?

| Adriana_Tiana_1959 a răspuns:

Mie mi-au spus ca din 27. 10 trebuie sa mai astept 15 zile si banii imi sunt bagati in cont! Ieri am verificat si nu au intrat! Am sunat ieri si azi si nu raspunde nimeni! Ce este de facut?

| Camelia_Camy_1973 a răspuns (pentru Adriana_Tiana_1959):

Trebuie sa numai asteptam. este teapa. haideti sa luam legatura si sa actionam cumva impotriva lor.

| Romulus_Petrovici_1967 a răspuns (pentru Camelia_Camy_1973):

Cine vrea sa ia legatura cu mine ma gaseste pe Fb - Petrovici Romulus! Ieri am luat legatura cu d-na Erika si foarte plictisita mia transmis ca urmeaza sa fim anuntati cand vom primi banii! Dar ca pana miercuri-ea care vine nu pot fi gasiti la sediu! Iam transmis ca o sa aiba mari probleme cu noi daca nu ne returneaza macar banii dati catre ei! Culmea ignorantei, stiti ce mi-a raspuns? Asta este d-ule, aveti rabdare! Si mi-a inchis!

| medica a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

Si eu am luat tot ieri legatura cu ea si tot asa mi-a zis ca pana miercuri ea nu vine.si sa astept ca o sa primesc un email cu data cand o sa primesc bani.ca au fost niste intarzieli dar sigur o sa primim bani.asa mi-a zis.

| Dediu_Maria_1984 a răspuns (pentru Romulus_Petrovici_1967):

SI eu am pățit la fel.Din păcate. M am gândit ca e ceva deosebit și. Chiar e ceva deosebit, așa escroci.