| David2604 a întrebat:

Stiti unde se fac angajari de minori peste 14 ani part time?

Răspuns Câştigător
| Teo_Robert_1997 a răspuns:

Te-as putea ajuta dar te-ar interesa sa iti construiesti propria afacere gen Oriflame si imparti cataloage la rude, prieteni, colege sa strangi comenzi si sa primesti discount-uri sa zic asa poticastiga si 500 lei dar la varsta ta sa zicem ca vei face vreo 100 si ceva de lei. Cum ti se pare?
Dar trebuie sa faci asta pe numele parintilor tai deci trebuie sa fie de acord.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Angajarea se poate face, in mod legal, numai de la 16 ani iar de la 15 ani numai cu acordul parintilor, conform Codului muncii, citez:
"Art.13.(1)Persoana fizicã dobândeşte capacitate de muncã la împlinirea vârstei de 16 ani.
(2) Persoana fizicã poate încheia un contract de muncã în calitate de salariat şi la împlinirea vârstei de 15 ani, cu acordul pãrinţilor sau al reprezentanţilor legali, pentru activitãţi potrivite cu dezvoltarea fizicã, aptitudinile şi cunoştinţele sale, dacã astfel nu îi sunt periclitate sãnãtatea, dezvoltarea şi pregãtirea profesionalã.
(3)Încadrarea în muncã a persoanelor sub vârsta de 15 ani este interzisã.
(4)Încadrarea în muncã a persoanelor puse sub interdicţie judecãtoreascã este interzisã.
(5)Încadrarea în muncã în locuri de muncã grele, vãtãmãtoare sau periculoase se poate face dupã împlinirea vârstei de 18 ani; aceste locuri de muncã se stabilesc prin hotãrâre a Guvernului."
Daca nu se respecta conditia de varsta fapta constituie infractiune, citez:
„ART. 265. (1) Încadrarea în muncă a unui minor cu nerespectarea condiţiilor legale de vârstă sau folosirea acestuia pentru prestarea unor activităţi cu încălcarea prevederilor legale referitoare la regimul de muncă al minorilor constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

| Ralucaa69 a răspuns:

Mc Donald's