| BluntHitter a întrebat:

Sunt disponibile locuri de munca(in Suceava) la 16 ani?

Răspuns Câştigător
| haileewatson a răspuns:

Da, sunt in orice oras. Ca si minor limita maxima este de 6 ore pe zi si de 30 de ore pe saptamana. Tinerii in varsta de pana la 18 ani beneficiaza de o pauza de masa de cel putin 30 de minute, in cazul in care durata zilnica a timpului de munca este mai mare de 4 ore si jumatate.
Asadar, elevul care are peste 16 ani va putea fi angajat cu contract individual de munca pe durata nedeterminata cu timp normal de 6 ore si /sau partial de 4 ore cu respectarea prevederilor legale precizate.

Mergi in restaurante, magazine de tot felul, cafenele, etc, si vei gasi.