lolita
| lolita a întrebat:

Sunteti pro sau contra imprumutului in banca? De ce? Eu doar pentru o casa mi-as face imprumut.

17 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sunt pentru imprumuturi, dar numai atunci cand ai nevoie de ele.
Nu va hazardati in a face aprecieri de genul "mai rentabil este cu chirie", "imprumuturile te fac sclavul creditorului", sau cu atat mai putin ca imprumuturile au generat criza din SUA. Creditul a fost si va ramane motorul economiei, iar criza financiara cu care ne confruntam se traduce de fapt prin lipsa surselor de finantare, deci prin restrangerea imprumuturilor. A spune ca imprumuturile au generat criza e ca si cand ai spune ca atunci cand te uiti dupa femei si te impiedici sunt de vina femeile.
Eu am mai multe credite la activ si vorbesc din proprie experienta. Sa imi explice mie unul care a stat ani de zile pe chirie in ce stadiu este astazi. Cand am luat primul credit aveam vreo 2000 de marci, banii castigati la nunta si aveam aceleasi optiuni: sa locuiesc cu parintii, sa stau pe chirie sau sa iau un credit. Am optat pentru credit, la o dobanda de 42%(!), pentru cele 80 de milioane de la acea vreme am returnat bancii in total cam 180 de milioane. Afacerea suna ca sinucidere curata, doar ca apartamentul cumparat cu acei bani l-am vandut dupa achitarea creditului cu peste 1 miliard (socotind in euro, am castigat de 6 ori suma totala investita in el). Apartamentul vandut plus un alt credit, de peste 30. 000 de euro m-au ajutat sa imi construiesc casa in care locuiesc astazi, casa care chiar in conditii de criza valoreaza mult mai mult decat apartamentul vandut + valoarea creditului + dobanda aferenta acestuia.
Alegand varianta chiriei, astazi as fi stat probabil cu doi copii intr-un apartament cu doua camere, echivalentul ratelor l-as fi platit unui proprietar care ma poate evacua oricand din locuinta, deci as fi cu adevarat un sclav, iar in final as ramane cu mobila si cu masina. Oops, ba nu, pentru ca si pe astea tot cu ajutorul creditului le-am cumparat...

| mihaa a răspuns:

Lolita, eu am rata la banci 2 imprumuturii, e bine sa faci credit dar e bine sa il faci cu masura, eu acum abia ma descurc, la sotu ia scazut din salar at castga 22 mil si eu 6 mil si acum sotu castiga 14 mil si eu sunt casnika, din suflet iti zic, fa credit dar cu masura, nu exagera, ca nu stii ce aduce ziua de maine cdar peste 10, 20 ani, bafta

| User a răspuns:

Pro. da' nu prea mult. nu e bine sa te imprumuti cu mai mult de 2 sute de milioane. orice ar fi. De ce? Pai daca scoti 500 milioane platesti timp de 10 ani, o rata de vreo 12 milioane pe luna si dobanda ajunge undeva pe la 580 milioane (deci mai mult decat dublu), iar daca scoti 200 platesti 2 ani, o rata de 7-8 milioane si dobanda ajunge pe la 70 milioane. deci e mai bine sa iei o suma cat mai mica, pe un termen cat mai scurt...

| misiik a răspuns:

Depinde ce venit iti intra in casa, intereseaza-te intai si dupa aceia vezi daca se merita, mai bine ai strange bani deoparte.

| nauca a răspuns:

Pro, in conditiile in care se face cu cap: doar cand e vorba de o situatie in care n-ai cum fara (cum ziceai si tu, in caz ca vrei sa-ti iei apartament) si doar daca esti sigur ca ii vei putea returna conform contractului.

| mariaw a răspuns:

Mai rentabil cu chirie pe termen scurt.casa ramane. Avand in vedere situatia generala a angajatilor, schimbarile majore din viata lor in ceea ce priveste bunurile materiale se pot realiza numai cu imprumuturi din pacate. Doar daca nu ai rabdarea de a agonisi

| emanuelf a răspuns:

Imprumuturile de la banca sau de la oricine te fac "sclavul" celui care te-a imprumutat. Asta a fost cauza principala a crizei economice din America. Ai si avantaje: ai cashu si iti cumperi ce vroia musckiuletzul tau de atata timp. Analizeaza bine comisioanele si dobanzile, ca bancile sunt smechere.

| zzzuperman a răspuns:

Stii cum se zice ii un rau necesar

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie facut un calcul amplu, cu creionul pe hirtie. Pina acum TOTI care au facut aceste calcule, au gasit urmatorul raspuns : mai rentabil este sa stai cu chirie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 3 imprumuturi la banca in S. U. A. si fiecare e de sute de mii de $, iar adunate sar de 1 milion $. Depinde ce faci cu banii, eu i-am investit in afaceri si azi imi permit sa platesc ratele, am si profit, sunt la zi cu toate. Am facut pe 3 ani, iar 2010 e ultimul.
Sunt pro, dar pe o perioada scurta, maxim 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As atrage atentia de a vedea fenomenu de imprumut in sens invers! in 6 sase luni cat ma tine " cureaua si ambitia si realitatea sa depozitez al meu? si apoi o decizie... sau cu pasi ffff mici si gandind realitatea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Maryus37 / despre ce afaceri este vorba si ce banci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pentru ca iti ia banii aiurea daca nu pretest la timp nici macar pentru o casa nu se merita

| gingasull a răspuns:

Bancile usor acorda credite, ca stiu ca sub orice forma isi vor recupera banii, mai ales la sumele mari ( unde este necesar sa girezi cu un bun de valoare ), sau la sume mici 2 giranti. Insa este greu de achitat: daca faci rata la banca pe termen scurt, vei avea de plata lunar o suma mai mare; daca faci un imprumut la banca pe termen lung vei avea o rata lunara mai mare de plata, dar si aici este un dezavantaj ( numarul de rate care se calculeaza in ani sad ). Daca ne-am permite sa ne achizitionam ce ne dorim cu " banii jos" ar fi foarte bine, dar cum posibilitatile financiare a multor oameni sunt reduse, ajungem de voie sau de nevoie sa apelam la banci. Personal, daca mi-as permite sa optin totul cu "banii jos", as fi CONTRA imprumutului bancar, dar cum nici eu nu-mi permit sa cumpar direct ce imi doresc, fac la randul meu imprumut, deci inseamna ca n-am incotro si trebuie sa accept regulile bancii straight face, in acest caz sunt PRO. sad

| consilierindragoste a răspuns:

Parerea me e sai inapoiezi cat de repede inapoi acum ca nu mai trebuie sa platesti si comisionul de rambursare anticipata asa poti sai intep si tu pe bancheri

| poluarect a răspuns:

Parerea mea personala nu te-as sfatui nu stii ce-ti rezerva viiorul o spun din propia experienta.

| casalux10 a răspuns:

Intra pentru detalii la www.videoeuro.blogspot.com