| dana2410 a întrebat:

Este cineva care a facut imprumut in banca gen prima casa/credit ipotecar pe 30 de ani? As dori cateva pareri pro si contra...

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu am un credit ipotecar pe 30 de ani. Pentru mine e bine, fiindca a fost singura sansa sa avem casa noastra cat inca suntem tineri. Am calculat foarte bine momentul, am asteptat (cu greu) sa avem amandoi locuri de munca stabile si venituri suficiente ca rata sa nu fie o povara mare).

| dana2410 explică (pentru Brigaela):

As putea intreba si de ce ati ales metoda credit ipotecar si nu ati optat pentru prima casa? daca se poate un raspuns, desigur, si nu sunt prea indiscreta. Din acelasi motiv dorim si noi sa apelam la banca, satui sa stam cu ai nostri si avand in vedere ca suntem tineri, acu e momentul pentru a avea casa noastra.

| Brigaela a răspuns (pentru dana2410):

Nu esti deloc indiscreta. tatal meu a murit cand eu aveam 7 ani, iar la moartea bunicului meu (cand eu aveam 12 ani), am mostenit o parte din casa bunicilor, cea care i-ar fi revenit de drept tatalui meu. prin urmare, nu eram eligibila pentru prima casa. dar am primit de la CEC un credit cu dobanda identica cu prima casa, doar ca am avut nevoie de un avans mai mare. Am strans cam 2 ani banii pe care i-am fi platit ca rata, ne-au ajutat parintii nostri si asa am reusit sa ne luam apartamentul nostru.

| dana2410 explică (pentru Brigaela):

Multumesc tare mult pentru raspunsuri! happy Cu ajutorul lui Dumnezeu sper s-o scoatem si noi la capat si curand sa ne mutam in "cuibusorul" nostru. Sanatate si toate cele bune!

| Brigaela a răspuns (pentru dana2410):

Succes!