| corozel a întrebat:

Unde as putea face cursuri de tehnician reparatii telefoane si calculatoare in Brasov, sa emita si diploma? (Sunt a 11-a si am 18 ani)

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Nu prea cred ca gasesti asa ceva, un simplu service de telefoane/calculatoare se invata in cateva saptamani MAXIM la un job de service, nu e cine stie ce filozofie, totul e sa gasesti un job unde aia sunt dispusi sa te invete, adica sa nu tina neaparat sa fii deja priceput

iar ce a zis Bula inseamna ca, daca reusesti sa termini facultatea, capeti o diploma de inginer, cu care PROST sa fii sa te angajezi numai ca un amarat de service phone/PC

iar in rest, NU am auzit de astfel de cursuri, in plus, in lumea asta diplomele emise in rrrominica, sunt marea majoritate, nerecunoscute de nimeni, si sa iti dau 2 exemple:
1. eu stiu Linux FOARTE BINE, si m-am dus la un curs, la numaistiuce scoala privata, unde NU s-a predat Linux... aproape deloc, ci doar unele servicii de retea (web server, mail server, etc.)
eu stiam mai multe decat profesorul, am invatat 1-2 chestii, m-am uitat crucis la BOUL de profesor, care statea toata ziua pe Linux dar nu a auzit de un tool de diag low level LAN, numit arping, etc.
iar la sfarsit sa aflu ca de fapt pot sa ma sterg cu diploma la kur, ca nu e recunoscuta de nimeni
PENTRU CA...
2. ORICE firma inregistrata in tara asta, poate sa isi treaca in domeniul de activitate, absolut orice, si vreau sa spun ABSOLUT ORICE, nu se plateste nimic in plus, nu se cer licente decat la unele domenii dar NU pentru creearea firmei ci in momentul in care te apuci, chiar sa lucrezi cu treaba respectiva, asa ca orice firma poate sa isi puna dreptul sa emita diplome de studiu, nu costa nimic, si atat timp cat diplomele nu sunt recunoscute de nimeni NU sunt verificati de nimeni daca diploma e pe bune sau nu, deci, cum am un prieten care are asa ceva la domeniul de activitate al firmei, pot sa scot 20mii de diplome cum ca, sunt cel mai mare, cel mai tare si cel mai jmecher in orice domeniu, si TOATE SUNT LEGALE BINEMERCIC!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta cursuri de mecatronica.
Nu stiu daca exista si postliceale.
Daca nu, intrii la universitate politehnica, la sectia Automatizari si Calculatoare si faci facultatea.

| Violleta2022 a răspuns:

Postlicelaa, dupa terminarea celor 12 clase si luarea BAC-ului