| CattanyMihai778 a întrebat:

Unde pot vinde aur la pret convenabil, la amanet, firma bijuterii? Sau exista banca sa cumpere aur de la populatie?

7 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Doar presupun aici, pentru ca n-am vandut niciodata aur, dar ma gandesc ca ideal ar fi sa vinzi la cel care face produsul finit, acolo ar fi logic sa obtii pretul cel mai mare tu, ca vanzator. Altfel, daca vinzi la casa de amanet, aia vor vrea sa vanda mai departe si sa obtina profit, deci iti vor oferi un pret cat mai mic posibil.

| NunuNini a răspuns (pentru wildthing):

Si cine face produsul finit?

| wildthing a răspuns (pentru NunuNini):

Ma refeream la cel care face bijuterii. Bijuteria e un produs finit.

| NunuNini a răspuns (pentru wildthing):

De aia te-am intrebat, banuiam ca nu stii.
Bijuteriile se fac in ateliere de bijuterii autorizate. Nu au tangenta cu persoanele fizice. Le vand prin magazine. Si nici nu achizitioneaza aur sau alte materiale nobile direct de la populatie.

| wildthing a răspuns (pentru NunuNini):

Dupa cum spuneam, nu am vandut niciodata aur, a fost doar o presupunere asa de dragul conversatiei, pentru ca am vazut ca nu-i raspundea nimeni.

| NunuNini a răspuns (pentru wildthing):

Eu abia am intrat. Dar poate altii nu stiu.

| NunuNini a răspuns:

Bancile nu cumpara aur de la populatie.
Inainte de 1989 cumpara Banca Nationala. Acum, nu mai cumpara. Dar se pot vinde la amanet. Vezi si tu unde e pretul mai mare.