| Robe3rt988 a întrebat:

Va salut, poate e cineva care trăiește în Germania si stie despre ce e vorba si probabil si amabil.
Eu traiesc in Germania
Muncesc si primesc si un anumit ajutor de la jobcenter/social.
Si as dori sa cumpăr o mașină în rate, una până în 7-8 mii de euro nu supraevaluata.
Si as dori sa stiu daca voi avea vreo problema cu cei de la jobcenter.
Astept un raspuns amabil!
Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

Daca iei ajutor de la JobCenter nu tii se va permite sa îți cumperi o mașină atât de scumpă. Cei de la JobCenter te vor pune sa alegi mașina ori banii, ori o mașină până în 500 de euro. Verifică până la sânge nemții și ți se va tăia ajutorul social. Am locuit în Germania 4 ani, acum o lună am părăsit definitiv tara.

| Robe3rt988 explică (pentru MihaelaDart):

Uni au spus că dacă aș pune masina pe numele altcuiva nu ar fi o problemă

| MihaelaDart a răspuns (pentru Robe3rt988):

Daca persoana respectiva nu a luat niciodata ajutor social sau a luat si l-a intrerupt, poate sa ia masina sub numele lui, desi cand ceva se intampla, trebuie sa fie de fata si persoana. Este cu risc ceea ce vrei sa faci. Mai bine iesi de la JobCenter si iti cumperi masina mult dorita.

P.S. In rate ti se va acorda, doar daca nu ai fost in Schufa trecut (in lista persoanelor rau platnice).

| Robe3rt988 explică (pentru MihaelaDart):

Ok, multumesc mult!