| MingDynasty a întrebat:

Vreau să-mi creez un site in care să postez filme traduse, trebuie să plătesc pe lună sau ceva?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Site ul efectiv ca nu se face singur
domeniu
hostingul
si cateva sute de mii de dolari pentru drepturile de autor ale filmelor altfel faci o ilegalitate.

| MingDynasty explică (pentru suntserios):

La fel este si cu blogul?

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru MingDynasty):

Atata timp cat articolele sunt scrise de tine, este ok, cand apare plagiereea este problema.

| suntserios a răspuns (pentru MingDynasty):

Ce sa fie la fel?

Da, consturile cu domeniu, hosting exista. Bineinteles asta in cazul in care vrei sa faci ceva cat de cat profi si nu vrei doar un blog postat pe un subdomeniu asa de distractie.

13 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai voie sa postezi filme daca nu detii drepturi de autor, altfel ai fi un fel de Netflix, ca unii o fac si risca e problema lor, sunt insa numara-te cazuri in care politia a intrat pe fir a arestat pe cel care punea pe net astfel de continut, i-au confiscat echipamentul si au intocmit dosar penal cu trimitere in judecata.
Cam pe acelasi principiu al nerespectarii drepturilor de autor s-a inchis si -xfilex--xlist- cel vechi

| NotNamed a răspuns:

Mai bine ai renunța la ideea asta. Lucrurile stau mult mai diferit fata de ce iti imaginezi.
• In primul rand, trebuie sa stii sa programezi sau cel putin sa stii sa lucrezi in Wordpress.
• In al doilea rand, trebuie sa iti creezi designul tuturor paginilor website-ului. Aici nu este mare scofala, sunt sabloane gata facute pentru astfel de site.uri de streaming.
• In al treilea rand, trebuie sa iti faci o echipa care sa lucreze la site, singurel iti este imposibil datorita numărului mare de filme si seriale care vor trebui adaugate pe site si a urma sa fie adăugate.
• In al patrulea rand, trebuie sa iti gasesti cativa furnizori/cateva surse de unde iti vei prelua serialele si filmele pe care le vei posta.
• In al cincilea rand, va trebui după toate acestea sa incepi sa adaugi filmele si serialele manual link cu link. Va fi o muncă extrem de costisitoare deoarece trebuie sa adaugi fiecare film si serial, episod cu episod in parte, fiecare pe mai multe surse. Trebuie sa le adaugi si subtitrarile, de preferat in limba in care este filmul si in romana. Unele subtitrări sunt de proastă calitate sau decentrate si va trebui sa le fixezi. Daca toata treaba asta o vei face doar tu o vei face degeaba, e imposibil sa o rezolvi pana maine. Iti va lua aproape doi ani in cel mai bun caz. Vorbim de peste 10.000 de filme si seriale care trebuiesc adaugate si pe care un site de piraterie de filme si seriale in Romania de are la activ in mod normal.
• In al saselea rand, asta fiind optional dar pentru o buna funcționare si promovare cam e necesar, sa creezi sistemul de logare si back.up al datelor in cont. Asta ar fi de folos pentru cei care folosesc wishlist.uri ca mine.
• In al saptelea rand, dupa ce ai terminat de postat filmele si serialele va trebui sa iti promovezi site.ul prin google. Iar asta este cam complicat. Îți trebuie astea:
- un scor de performanta de peste 80% al site. ului,
- formular de contact functional, multi vor avea nevoie de ajutor pentru probleme pe care le au,
- un design care arata bine pe pc cat si pe telefon,
- metadate optimizate,
- titlurile si descrierele paginilor trebuie sa contina cuvinte cheie pentru a putea fi gasite cat mai usor si sugerate de catre motorul de căutare,
- ar fi de ajutor si niste backlink-uri, adică cei care se afla pe orice site.uri sa fie redirectionati brusc pe site.ul tau, adica prin pop-up.uri,
- cam tot ce tine de SEO.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Domeniu de site, host, mentenanta de care presupun ca vrei sa te ocupi tu. Nu e tocmai legal ce vrei sa faci.

| MingDynasty explică (pentru Robertandrei4858):

Păi alti cum fac?

| Robertandrei4858 a răspuns (pentru MingDynasty):

Si ceilalti sunt in aceiasi oala, atata timp cat contentul nu le apartine si nu au nici un fel de "aprobare" de la creator, repostarea lui este un furt de continut.

| PainTech a răspuns (pentru MingDynasty):

Alții au zeci de reclame ca sa se mențină online și există pericolul sa cadă în orice moment, la prima notificare pentru încălcarea drepturilor de autor

| MingDynasty explică (pentru Robertandrei4858):

Deci riscă să piard bani

| MingDynasty explică (pentru PainTech):

Deci dacă am un blog e ok, sau e aceeasi chestie

| PainTech a răspuns (pentru MingDynasty):

Ce fel de blog?
Exista și variante gratis (blogger) de baza cât și variante serioase.

Dar ideea e aceași : nu ai voie sa publici filme, fie că e vorba de site, blog, pagina de Facebook, cont de YouTube, etc.

| MingDynasty explică (pentru PainTech):

Multumesc