| CaataaLin a întrebat:

Vreau sa cumpar o autoutilitara din Germana, masina fiind inscrisa pe firma, concepe TVA, si doresc sa o trec pe firma mea, in cazul acesta se plateste TVA la cumparare? Sau daca o cumpar pe persoana fizica de la firma din Germania si ulterior vreau sa o trec pe firma se plateste TVA? Sau care e procedura cand cumperi de pe firma straina masina si o inscrii pe firma ta? Astept raspunsuri, multumesc!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Procedura este aceeasi, indiferent ca o sa cumperi de la o firma sau de la o persoana fizica, pe firma sau persoana fizica, respectiv se incheie contract de vanzare-cumparare sau se elibereaza factura.
Cat priveste TVA aceasta depinde de faptul daca ambele firme sunt platitoare de TVA, numai vanzatorul este platitor sau numai cumparatorul este platitor de TVA:
1.Ambele sunt platitoare. In acest caz vanzatorul incaseaza TVA si cumparatorul il plateste ai apoi deduce TVA platit.
2.Numai vanzatorul este platitor de TVA. In acest caz acesta incaseaza TVA iar cumparatorul il plateste fara a-l putea deduce.
3.Numai cumparatorul este platitor de TVA. In acest caz vanzatorul nu incaseaza si cumparatorul nu plateste TVA.