| Tibi_Tiberiu_1984 a întrebat:

Vreau sa cumpar o masina. Am fost la ANAF sa vad daca este platita taxa de prima inmatriculare. Am primit adeverinta in care scrie: " a fost restituita taxa de poluare pentru autovehicule/taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule/taxa pentru emisii poluanteprovenite de la autovehicule/timbrul de mediu". Eu inteleg prin asta ca taxa a fost recuperata, dar doamna de la ghiseu spune ca eu ca si cumparator nu trebuie sa platesc nimic. Credeti ca a gresit doamna de la ghiseu sau asta este exprimarea lor cand taxa este inca platita?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca taxa a fost recuperata de fostul sau actualul proprietar si, pentru inmatriculare, va trebui sa platesti timbrul de mediu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu zic ca e destul de clara exprimarea din adeverinta.
"a fost restituita taxa de poluare"

Deci tu trebuie sa o platesti daca vrei sa inmatriculezi masina.