| sweetys a întrebat:

Vreau sa imi infiintez o livada cu fonduri europene. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un model de documente completate? Sau ma poate ajuta cu niste explicatii? Ma chinui sa imi dau seama ce si cum sa completez. vreau ca in 2017sau 2018 sa imi depun proiectul. Sau stiti pe cineva care a accesat aceste fonduri si ma poate ajuta?

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Nu te stresa cu documentele inainte de a afla daca esti sau nu eligibil pentru accesarea banilor europeni! De exemplu, una din conditiile de depunere a cererilor de finantare pentru a accesa fonduri europene disponibile prin Programul National de Dezvoltare Rurala (PNDR) este ca tu, beneficiar, sa fii inregistrat CEL PUTIN ca persoana fizica autorizata (PFA.
Apoi, trebuie sa stii PENTRU CARE dintre submasurile programului aplici! Daca, spre exemplu, aplici pentru submasura 6.1-instalare tineri fermieri, iti poti face o idee descarcand ghidul din link :http://portal.apdrp.ro/......i_fermieri

p.s. Cauta in judetul de domiciliu o structura teritoriala AFIR, respectiv un Oficiu Judetean pentru Finantarea Investitiilor Rurale(OJFIR)--- poate vei gasi consilieri care sa te ajute!

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la primarie, acolo (teoretic) trebuie sa fie persoane platite tocmai pentru indrumare la accesare de fonduri UE. Daca nu au, atunci te vor indruma unde sa mergi.