| amproblemepsihice a întrebat:

Vreau sa-mi explicati pe intelesul ultimului prost niste termeni din domeniul monetar, bancar...

ce inseamna disbursare, ce inseamna rambursare, acciza, acont si atm! multumesc!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Disbursare= cheltuire, acciza= taxa, impozit pe anumite obiecte, acont= avans, suma platita inainte de cumparare, ATM= Asynchronous Transfer Mode (engleza), bancomat.

| Mada502 a răspuns (pentru Salontanul):

ATM in cazul de față e acronimul cuvintelor din engleză "automated teller machine". Asynchronous Transfer Mode e un mod de transfer de date (asincron), un protocol de comunicație in domeniul telecom.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am uitat rambursare= plata unui credit, achitare rata, etc.