| CodrutzaDutzi a întrebat:

Heyy! am nevoiee sa-mi explicati "mai pe romaneste" ce specifica sau ce inseamna mai exact si mai pe intelesul tuturor(nu in termeni medicali) aceasta denumire "tulburare cognitiva usoara".am nevoiee de raspuns urgent.multumesc mult!

2 răspunsuri:
| AndraNicoleta a răspuns:

Tulburarile cognitive se refera in special la o alterare a functiilor de cunoastere, intelegere si chiar de gandire.

O persoana cu tulburari cognitive usoare este mai lenta in gandire si in intelegere. Nu este ceva grav. Se poate trata.