| Albert88 a întrebat:

Vreau sa plătesc niște reclame pe Facebook. Dar îmi cere pinul de la card este normal?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este normal sa-ti ceara codul PIN, sa nu fie un site fals.
Pentru plati online cu cardul se cere doar numarul cardului, termenul de valabilitate si codul CVC.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i normal!
Este evident ca nu esti unde trebuie si ai ajuns pe site-ul unui haker. Nimeni pe lumea asta nu are voie sa-ti ceara pinul!

| mi25 a răspuns:

Pinul de la card nu se divulga. Pinul este parola cardului. Nici o parola nu se divulga.
Eu fac zeci de plati cu carduri de la 3 banci, dar nu-mi cere nicaieri pinul cardului.

| davidadrianvladut1 a răspuns (pentru mi25):

Si cum faci comanda online? Fără datele cardului? Cum faci o comandă de exemplu... Normal ca trebuie să plătești cum vrei tu să plătești fără card?

| mi25 a răspuns (pentru davidadrianvladut1):

Sunt doua feluri de plata online.
1. Prin transfer din contul tau in a celui caruia platesti (Contul IBAN)
In acest caz iti cere doar numele tau, contul tau, suma, numele titularului contului beneficiarului si numele acestuia. Unele banci ca BRD iti cere si adresa beneficiarului. La sfarsit confirmi tranzactia prin modul cum prevede fiecare banca. Daca este intre doua conturi ale aceleiasi banci, doar printr-un clic pe aprob.

| mi25 a răspuns (pentru davidadrianvladut1):

Nu am zis fara datele cardului. Am zis fara sa divulgi pinul.
Uite ce zice prima regula antifrauda de la o banca: "Nu furniza niciodata altor persoane datele tale de acces in George/eToken! Doar tu trebuie sa le stii, pentru a le utiliza in nume propriu, atunci cand te conectezi sau aprobi tranzactiile personale. BCR nu iti va solicita niciodata username-ul sau codul eToken pentru cumparaturi online;
Se refera inclusiv la Pin.

| UserRo10 a răspuns:

Nu e deloc normal. Ei iti cer numarul cardului, dta de expirare, numele si codul CVC sau CVC2 (daca exista). Vezi si cine proceseaza plata

| marin1988 a răspuns:

Nu este normal. PIN-ul trebuie să-l știi doar tu. Niciodată să nu-l divulgi nimănui. Altfel poți să te trezești cu surprize.