| ellenutzza a întrebat:

Am dat o lucrare la tehnologie (daca ati auzit de rahatu` asta de materie.scuzati expresia) si aveam la un exercitiu:
Elasticitatea cea mai mare o are:
a. bumbacul
b. lana
c. inul

recunosc ca partea asta nu am reusit sa o invat dar am gandit logic...inul l`am scos primul pentru ca nu e deloc elastic, si am ramas intre lana si bumbac. am mai stat si m`am gandit si am ales bumbacul pentru ca lana nici ea nu mi se pare a fi elastica, ba chiar cand o speli se strange si se face nasoala.

si cand am intrebat`o pe profa care raspuns era corect mi-a spus ca lana. cand am auzit imi venea sa mor. eu stiu ca profa e cam proasta, adica ma rog e profesoara si de info si de tehno si se da asa mare adica, cine mai e ca ea? si e asa stricta cu noi ne pune sa invatam "punctu` si virgula ca daca nu...4" asa ne spune.

ma rog sa revenim. voi chiar credeti ca lana e mai elastica decat bumbacul? mie chiar mi`e greu sa cred una ca asta...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare raus a te anunt, dar iti scriu exact din manual: Cea mai buna elasticitate o au fibrele de lana, iar cea mai scazuta, cele de canepa, care sunt lemnoase.
Pagina 54, Exact sub Tabel 1.
Autorii manualului: Gabriela Lichiardopol & Viorica Stoicescu
Manual pentru clasa a VI-a
Editura Aramis 2005!
Si daca ai alt manual, imprumuta unul ca in imaginea urmatoare: http://www.edituraaramis.ro/......-a--i17467
O zi buna! Si nu uita: Nu te stresa daca un profesor greseste, s-ar putea ca tu sa fi cel care a gresit!
Si daca vrei da-mi o funda!

4 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Profesoara a avut dreptate. Acceseaza aceste doua link-uri, citeste referatele si apoi trage concluziile:
http://stil.acasa.ro/......-tale.html
http://www.studentie.ro/......64842.html

| ecristinamc a răspuns:

Bumbacul este clar mai elastic din toate punctele de vedere. Poate profa era mai stresatawinking

| darrio2007 a răspuns:

Incearca sa faci o proba cu materialele respective si vei afla.

| D A R i U t S s A a răspuns:

Nu stiu. si eu cred ca bunbacul este mai elasticthinking
acum mai intrreaba si tu pe altcineva care se pricepe. un alt profesor.