| Beybz a întrebat:

Am de facut un proiect la franceza despre ceva legat de cultura/civilizatia Frantei. Orice. o firma franceza, un obiectiv turistic ceva. Ajutati-ma cu niste idei! Ms!

Răspuns Câştigător
| paul21 a răspuns:

Daca ai un proiect despre cultura si civilizatia Frantei ar fi bine sa scrii despre arta frantuzeasca(aici incluzand marii pictori, sculptori sau scriitori francezi) sau despre bucataria frantuzeasca (enumarand felurile principale de mancare care se servesc in anumite sarbatori ale anului si specialitatiile Frantei). O alta idee ar fi sa scrii despre Paris ( mai ales obiectivele turistice principale si marile personalitati ale orasului ).

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cauta pe fr.wikipedia.org si gasesti acolo atat firme(Renault, Peugeot, Gaz de France, Dassault etc) cat si obiective turistice (muzee, castele, statiuni etc). Succes si numai bine!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

S-a inventat Google. Cauta acolo, ca gasesti cat nu poti duce!

| gigiro a răspuns:

Ar fi bine daca referatul tau,s-ar referi la lucruri mai putin cunoscute,pentru ca ar castiga la autenticitate:castelele de pe Loire,regiunea de vinuri Reims(nu stiu daca am scris corect)-de unde provine sampania,despre renumita branza Brie(provincie),sau,Cartierul Latin,Montparnasse, poti sa scrii chiar despre coloniile franceze, despre democratia din Franta.In wikipedia, ai sa gasesti totul chiar in franceza.

| silviucristi a răspuns:

Scrie despre turnul Eifel, Metro. Iei 10 sigur.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Profetia lui Jules Verne happy te pot ajuta

| kresycenzia a răspuns:

O firma franceza este L'Oreal, cred ca ai auzit de ea. Si Vichy este tot franceza, stiu sigur ca a fost acolo profesoara de fanceza si ne-a adus bomboane. Mai era si Orsay, cred ca ai auzit de ea pe la televizor. Un obiectiv turistic: ar fi turnul Eiffel, era muzeul Luvru (musee de luvre), muzeul Rodin si muzeul Orsay (musee d'Orsay). Cam atat stiu eu.

| userimpact a răspuns:

Poti scrie despe Muzeul Louvre din Paris [aici ai cateva idei : http://www.referateok.ro/? x=referat&id_p=2172]

sau despre Turnul Eiffel : http://www.referat.ro/referate/Turnul_Eiffel_6885.html