| DoctorAnonimus a întrebat:

Am nevoie urgenta de ajutor! Va rog ajutati-ma! Dau funda! In special cei cu arta, va rog sa ma ajutati!
Mi-am luat curs de pictura nr. 13 si am pus pariu cu un prieten ca voi reusi sa desenez acea vioara cu tempera, dar problema e ca acolo sunt folosite culori acrilice.Cum as putea obtine nuante ca galben de crom,rosu de cadmiu,verde de Hooker,albastru-ftalo,sienna arsa,umbra naturala, galben permanent, ocru-galben si alb de titan.Pe unele stiu sa le fac, dar pe altele nu ( din cele de mai sus).Va rog sa ma ajutati! Dau funda! Nu uitati, trebuie sa fac aceste culori din tempera!

Răspuns Câştigător
| pldgsophie a răspuns:

Pai in primul rand e o reproducere, nu trebuie sa fie exact la fel, deci ce nu ai improvizezi.Asa fac si eu numai ca eu pictez mai mult in ulei si gasesc cam toate nuantele. Dar in orice caz nu te ingrijora! Se gasesc toate nuantele pe care le vrei la magazinele specializate. Daca stai in Bucuresti te poti duce la Hanul cu tei. Acolo gasesti chiar tot ce iti trebuie.