| Ips_Ips_1905 a întrebat:

Am o vioara stradiuvarius da cum am scris 1723 si nu mai gasesc alte informatii despre ea nu am mai vazut nici una cu greseala de tipar Antonin Stradiuvarius mai scrie ceva anno 1723 iar pe spate sus violin conservatory ce e?

3 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Cel mai probabil un fals.
Forma de "Antonin" e folosita in tarile slave, nu in Italia. In plus si "Stradiuvarius".
"violin conservatory" ar insemna "vioara pentru conservator" (pentru studentii de la conservator), dar daca e falsa, e o indicatie in plus de a induce in eroare un eventual cumparator naiv.
Citeste asta: http://www.theviolinman.co.uk/messages/535-1.html Translatorul te va ajuta daca nu stii engleza.

| Yurra a răspuns:

Cred ca e o replica! Sunt sanse foarte mici sa fie o vioara reala Stradivarius! Poti sa o duci la un specialist in antichitati, dar sa ne aducem aminte ca exista cam 650 de exemplare de viori, harpe si alte instrumente marca Stradivarius in toata lumea!

| Ips_Ips_1905 explică:

M-am uitat mai bine deci scrie ANTONIUS STRADIUVARIUS CREMONENFIS FACIABAT ANNO 1723 dupa care un rotund cu initiale AS. CRED si pare a fi pirogravat sau stantat cumva ca nu apare a fi hartie, dar ma intreb de ce nu mai gasesc nici una cu scrisul la fel asta ma nedumereste ca daca era o chinezarie se produceau sute de bucati acum nu stiu ce sa mai cred oricum e intr o stare jalnica dar se poate reconditiona si ma gandesc sa o repar dar sa nu bag banii degeaba ca am innebunit cautand pe net ceva asemanator macar una dar nimic