| Ronaldinho1 a întrebat:

ma puteti ajuta cu niste informatii, sunt foarte importante pentru mine.
Este vorba despre o vioara stradivarius.Scrie pe ea inauntru' :Antonius Stradivarius Cremonenzis Faciebat Anno 1736.
Cum aflu daca e originala?
Multumesc mult!

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

UOAU,daca e originala esti milionar.Desi ma indoiesc nu sunt multe exemplare in lume.Ar trebui sa cauti poate vezi ceva vreo stmpila sau insigna, daca gasesti asa ceva atunci e originala.Cel mai bine consulta un specialist, o sa-ti spuna el mai exact desi inclin sa cred ca e originala

| valentino52 a răspuns:

Sint kitsch-uri care apar foarte des pentru ca sint multe viori vechi pe care scrie Stradivarius. Bine ar fi sa fie originala, dar nu cred. Daca ar fi originala detinatorul ar fi o persoana foarte bogata. Stradivarius este un lutier din perioada preclasica care a luat cu el in mormint secretul faimoaselor sale viori. Cele mai cunoscute viori din lume au fost construitein Italia de familiile Amati, Guarneri si Stradivari – secolul XVII si inceputul secolului XVIII. Ca sa fie originala vioara va avea o stampila invizibila ochiului liber.

| Ronaldinho1 explică (pentru Ronaldinho1):

Ma refer la insigna aceia, stampila, in rest scrie ce am zis mai sus in intreb