| iuandfto a întrebat:

Am si eu niste nelamuriri. Am note foarte bune asa ca vreau sa va pun niste intrebari :
1. Ce ajungi daca faci Liceul de Arte?
2. Ce liceu trebuie sa fac ca sa ajung medic sau arhitect.
Dau fundita happy

Răspuns Câştigător
| Berta a răspuns:

In primul rand depinde unde faci liceul asta, cel mai bine ar fi orasele mari din tara si strainatate, apoi daca-l faci, poti ajunge profesor, scenograf, designer de interior, exterior, muzeograf, critic de arta. Iar in legatura cu cea de-a 2a intrebare sper sa te ajute cineva care stie, oricum iti recomand seriale care Anatomia lui Grey sau Dr. House etc. Buna intrebarea!

7 răspunsuri:
| moodyblues a răspuns:

Cu liceul de arte ajungi zugrav.la liceul de arte nu e matematica... iar unde nu e matematica nici medicina nici arhitectura nu exista. sfatul meu:da la un profil de,, stiiinte ale naturii ''sau mate-info'''pentru medic si unul mate-info pentru arhitect inbinat desigur cu niste pregatiri de desen tehnic ce te asigur ca nu le vei primi la un liceu de arte.

| dulcik a răspuns:

Pai depinde la ce sectie te duci la liceu de Arte.Ca sa ajungi arhitect tb liceu de arta si facultate plus master ir ca sa devii medic e mult mai usor daca dai la un liceu sanitar o sa iti fie mai usor in facultate, asta in caz ca dai la medicina

| Derye a răspuns:

1) Artist(a)? Huh?
2) Ptr. medic: bio/chimie, pentru. arhitect un liceu de arhitectura (Colegiul Socolescu, daca vrei si un nume), sau nu stiu, un liceu unde faci materiile care se dau acolo, faci in timpul liber si desen tehnic si proiectare, faci si ceva practica cu un arhitect si te'ai scos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. In functie de ce fel de liceu de arte.
2. Ca sa te faci arhitect iti trebuie facultatea de arhitectura (indiferent de ce liceu ai urmat-multi din provincie au la baza mate-fizica). Oricum va trebui sa iei niste lectii de desen (meditatii). Cu liceul de arhitectura esti tehnician desenator. La fel si la medicina, faci ce liceu vrei, important este sa urmezi facultatea.
ce a spus @kidulinha este absurd si neadevarat (asta inseamna ca numai bucurestenii ajung "arhitecti adevarati"?)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai exista liceu sanitar. Dupa facultatea de medicina nu se face master, e mult mai complicat.Doctoratul nu e obligatoriu. Serialele n-au legatura cu medicina ca si scoala.Nu exista ca primesti bursa la facultate de arhitectura daca ai facut si un liceu de profil inainte. E o aberatie!
Daca vrei sa ajungi medic sau arhitect fa cel mai bun liceu din orasul tau ( mate -fizica ori similar ), in niciun caz liceu de arta!
La un liceu de arta nu se face scoala in adevaratul sens al cuvantului, ai mare grija.
N-o sa ajungi in veci medic avand doar un liceu de arta. Si nici arhitect.

| kidulinha a răspuns:

Pai sa vedem.La liceu de arte...depinde. Muzica, coregrafie, arte plastice, teatru... de la coregrafie, de ex, iesi cu diploma de coregraf. de la muzica ai diploma de vocal nu stiu ce laughing, la arte plastice. diploma de pictor sau ceva de genu. Iar la teatru diploma de actor. La toate diplomele astea trebuie sa adaugi si o "diploma" de facultate. Adica trebuie' sa faci si facultatea.
Pt arhitectura... La Ion Socolescu. la tehnic parca, uita-te in brosura. dar este singurul liceu de arhitectura. Daca faci un liceu diferit de socolescu nu te mai poti face arhitect. cel putin nu unul bine platit si un arhitect adevarat, in tot sensul cuv. La medicina... Mate-info sau stiinte ale naturii ( ca profiluri). Nu prea conteaza la medicina big grin La medicina conteaza facultatea, doctoratul, masterul si celelalte. big grin :* Pupici :*

| kidulinha a răspuns:

Nu. Cei care vor sa faca liceu de arhitectura vin la liceu in bucuresti laughing) Sau se duc intr-un oras care are liceu de arhi. rolling on the floor rolling eyes conteaza de fapt facultatea. Dar daca ai si liceu poti sa intrii p medie la facultate, adica sa nu platesti. Se numeste bursa :* Dar asta doar pentru liceu d arhi. Daca faci alt liceu trebuie' sa platesti p an. Sau poti sa faci si liceu dar daca nu iei examenu' platesti. Si este mai greu examenul pe care il dai cand intri la facultate daca nu faci liceu de arhitectura tongueNu in sensul ca iti da tie mai greu, in sensul ca nu stii pentru ca nu ai invatat. pentru ca e materie de liceul de arhitectura, nu de mate info, filo, stiinte ale naturii sau socialewinking LA ASTA MA REFEREAM.winking ma rog oh go on