| anonim_4396 a întrebat:

am 15 ani si vreau sa stiu cam ce imi trebuie ca sa am o cariera de arhitect... voi merge la un liceu de arte vizuale dar vreau sa stiu ce va fi dincolo de el... ce ma va astepta...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Facultatea de arhitectura e o facultate de sine statatoare ...si e de pe la 1864, aia de constructii a aparut vreo 100 de ani mai tarziu!
NICAIERI arhitectura nu e o "sectie " de la constructii!
Deocamdata invata multa matematica, desen tehnic si desen artistic, pana-n clasa a 12-a o sa te lamuresti cum stau lucrurile

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In cadrul facultatilor de constructii este si sectie de arhitectura.
Materiile cerute: matematica & fizica

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand trebuie sa te pregatesti intens la desen tehnic si matematica (M1). ar fi bbine sa incepi sa te pregatesti din timp l cele doua pentru ca admiterea este ft dificila mai ales daca doresti sa ajungi pe un loc la fara taxa. plus de asta banuiesc ca stii ca aceasta facultate dureaza 6 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mate, fizica? ...invata desen tehnic mana liber si geometrie descriptiva, facultatea e destul de grea daca nu -ti place sa desenezi cladiri...nu mai da...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aveam tot cam citi ani ai tu acum, cind plimbindu-ma pe strazile unui oresel din europa impreuna cu sora mea am trecut pe linga o casa vecina cu cea in care stateam eu. In fata erau parcate un Ford Mustang si un si un Porche 911 turbo. Intrigat am intrebat-o pe sora mea "Cu ce se ocupa domnul de are atit de multi bani?" Mi sa raspuns ca e ARHITECT.
Atunci si acolo am hotarit ca asta vreau sa fiu... ARHITECT.
Nu am facut nici un liceu de profil genul artelor vizuale... ci informatica si chimie biologie. Pictasem in clasa a 5-a doua icoane una pe care am vindut-o si una care e si acum cred in cancelaria scolii unde am facut eu generala! Dar mai mult de atit habar nu aveam cu ce se maninca arhitectura, ca si cum ar fi vreo legatura.
In idee anul asta o termin si voi fi in curind arhitect. Faptul ca intr-adevar asta am vrut au fost suficiente informatii pentru mine atunci si acum!
Si acum sfatul meu e sa iti traiesti anii liceului cum vrei, nu asculta de nimeni si de nimic in afara de instinctul tau. Daca ai sa crezi in el si el o sa creada in tine... si cine stie poate intr-o zi ai sa dai acelasi sfat unui copil care vrea sa traiasca acelasi vis ca si tine! Good luck kido