| elly83 a întrebat:

Am si eu o intrebare sau mai multe legate de poezie:
1. Ce emotii vreti sa simtiti in momentul cand cititi o poezie?
2. Ce semnifica poezia pentru voi?
3.Mai credeti in poezie?
MULTUMESC!

Răspuns Câştigător
| Andra_4836 a răspuns:

Buna! Atunci cand citesc o poezie vreau sa simt sentimentul pe care poetul l-a simtit scriind poezia, oricare ar fi acela. Ca o poezie, si nu numai, o opera, sa fie reusita, trebuie sa aiba "aptitudinea" de a transmite sentimente, trairi.
Poezia la modul general inseamna pentru mine o modalitate mai thinking melodioasa, poate (fara a se apela efectiv la muzica) de a transmite in primul rand ganduri / sentimente, pentru ca majoritatea poeziilor sunt lirice.
Mai cred in poezie?! Desigur, chiar mie imi place sa scriu, desi majoritatea sunt stiute doar de minelaughing Poezia e ceva superb:X

3 răspunsuri:
| ionut1980 a răspuns:

1.Nu importa ceea ce vrei, ci trebuie sa intri pe "lungimea de unda " a autorului; el transmite sentimente pe care cititorul trebuie sa le perceapa la adevarata valoare si in sensul gandit de scriitor.
2. Arta de a transmite stari de spirit.
3. DA, e o parte din viata mea. M-am jucat si eu cu rimele intr-o anume perioada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. emotiile vin singure nu le "vrem" noi
2. pentru mine e cealalta lume in care traiesc
3. trebuie sa cred intr-un prieten care m-a insotit atata timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O poezie e ca un drum mergi si nu sti ce poti gasi gasesti