| Henrypericolpublic a întrebat:

Pana la urma pentru voi ce semnifica credinta in Dumnezeu si de ce credeti (cine crede)? Pentru ca asa va simtiti bine, protejati? Asa ati fost invatati? Vreti ceva anume? Sau doar ca sa nu ne trazneasca/pedepse? Adica credeti cu adevarat sau credeti ca e o suprestitie si... mda.
Nu mai inteleg nimic in lumea asta...
Atatea variante...pare ciudat.

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Este o explicatie filosofica, ea mi se pare mai serioasa decat ideea ca Universul a aparut brusc din nimic.

| RAY a răspuns:

Interesele noastre,ipocrizie,prostie,ignoranta,prefacatorie, ei cred in dumnezeu cum cred eu in zeus, cred in interesele lor atat, cand ajuta pe cineva cred ca il pacalesc pe dumnezeu = ei cred ca asa iti platesc pacatele niste ipocriti, ca babele care pupa moaste apoi injura de toti sfinti, asta e adevarul

| Steregoi a răspuns:

Daca ma luam doar dupa ce am fost invatat de mic nu mai eram crestin.

Credinta in Dumnezeu este rationala si implica meditare si cunoastere.

Sunt multe religii asa cum sunt multe partide politice sau forme de guvernare umana si asa cum sunt multe societati comerciale. Satan controleaza religiile, guvernarea umana si comertul si seamana confuzie si eroare.

| gogu220 a răspuns:

Că tot vorbim de credintă, ce părere aveţi în privinţa părintelui Ilie Lăcătusu.
Aţi auzit de dânsul?

| slayer09 a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu, cel ce a creat cerul si pamantul, o singura credinta in Dumnezeu, restul sunt baliverne. Crede in cel ce a facut cerul si pamantul si in Cuvantul Lui si toate vor fi bune. Acum cine are ochi sa vada, vede, cine are urechi sa auda va auzi, restul se vor lua dupa una sau dupa alta, sau va huli pe Domnul Dumnezeul nostru, sau isi va creea propria religie, sau ce imaginatie o mai avea. Dumul catre calea Domnului nu e simplu, e destul de greu si anevoios, tocmai de aceea sunt multe culte si multe religii si multe multe multe...

| danut a răspuns (pentru slayer09):

"tocmai de aceea sunt multe culte si multe religii si multe multe multe"
Sau din cauza ca respectam DOAR ce ne place noua (sau religiei noastre) din cerintele si LEGEA lui Dumnezeu, eliminand unele din ele si sustinund ca anumite legi au fost date doar pentru unii, nu pentru toti. De aceia Dumnezeu nu are decat o religie dar are "copii" in toate religiile.

| slayer09 a răspuns (pentru danut):

Exact, drumul catre calea Domnului fiind destul de greu, unii nesuportand, isi creeaza propriile religii si culte pentru usurarea lor, abatandu-se de la buna si unica invatatura a Domnului nostru.

| Raluca591 a răspuns:

Eu una cred in Dumnezeu pentru ca am dat de multe situatii in viata care m-au facut sa cred ca exista cu adevarat. Si da, te simti protejat si chiar daca ai o mare problema te linisteste gandul ca este in permanenta cineva care are grija de tine la orice pas!