| Razviiiiiiiiii a întrebat:

Nu am mai dat niciodata o intrebare de genul asta. Poimaine dau olimpiada la romana si profa mi-a dat un subiect acasa. Am poezia Cantecul brumelor, urmelor de L.Blaga :

Ca o pulbere de-argint
înghetase roua.
Brumele s-au nascocit -
era ziua doua.

În dumbravi încremeneau
stinse-n scrum de vise
ca-ntr-o lume de cristal
sevele închise.

Pe sub zarea unde rar
ne era popasul,
ne lasam pecetile -
urmele, cu pasul.

In subiect ii doar o parte. Ce credeti ca semnifica aceasta poezie, ce mesaj poetic transmite? Nu e genul meu sa dau aceste genuri de intrebari dar chiar nu stiu, si pe internet nu este nici un comentariu.

1 răspuns:
| estr3lla a răspuns:

Cred ca se refera la urmele pe care le lasau indragostitii pe roua. oricum poetul vb din amintiri deoarece foloseste verbe la trecut. sunt atat urmele reale din bruma, cat si urmele care i s-au intiparit lui in memorie chiar si dupa ce a trecut roua. roua e doar toamna, dimineata, cand da soarele bruma dispare. mai poate fi si bruma amintirilor, adunata in gand ca intr-un strop de roua pe care il pastrezi pana se evapora, amintiri care se uita odata cu trecerea timpului. nu stiu ce sa mai spun. asta cred eu. e prima data cand citesc poezia asta.