| Sheridanx a întrebat:

Am si eu o nelamurire. Un sufleor ( e vorba de piesele de teatru) trebuie sa citeasca tot scenariul, pe tot parcursul piesei de teatru sau trebuie sa citeasca doar atunci cand un actor isi uita replicile?

3 răspunsuri:
| DeutzaMyky a răspuns:

Sufleor-ul urmareste tot textul iar pe parcurs ajuta actorul cand aceste are un moment de cumpana

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! E logic că trebuie să urmărească tot textul. Dacă actorul uită o replică, sufleurul trebuie să-l ajute instantaneu, nu poate să stea să caute atunci pe unde au ajuns cu piesa!
Fiindcă eşti interesat de artă, dă click pe http://zinnaida.ro/. O să-ţi placă!

| Rafadavid a răspuns:

Trebuie sa urmareasca ce spune actorul, ca la dictare. Cand se incurca, ii "sufla" el, de unde a ramas.