| Artemesia a întrebat:

Deci, tocmai am citit piesa " A douasprezecea noapte" de William Shakespeare, si am o nelamurire: care este legatura dintre titlu si actiunea piesei? Acesta este singurul lucru pe care nu-l inteleg din aceasta piesa de teatru.
Puteti, va rog, sa-mi explicati? Va rog mult! [-O

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Piesa lui Shakespeare a fost scrisă special pentru a fi jucată la o sărbătoare creştină numită Twelfth Night(a 12-a noapte), care pică în noaptea de 5 spre 6 ianuarie(ajunul Bobotezei), considerată a 12-a noapte de Crăciun, cea care încheia sărbătorile de iarnă.Era seara când bradul era despuiat de podoabe, aveau loc festivaluri pline de muzică şi distracţie iar el a dorit să scrie o piesă în ton cu această sărbătoare.E cert că Shakespeare o intitulase What You Will însă i-a adăugat şi Twelfth Night după ce avusese loc premiera unei piese de John Marston cu acelaşi titlu.Mai multe detalii aici http://en.wikipedia.org/wiki/Twelfth_Night şi aici http://en.wikipedia.org/wiki/Twelfth_Night_%28holiday%29

1 răspuns:
| Artemesia explică:

Mulţumesc mult pentru răspuns! Chiar nu înţelegem titlul piesei...