Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Are cineva niște sfaturi pentru a putea desena mâinile? Si pentru a putea desema corpul barbatesc si feminin cat mai real? Stiu să fac portrete doar de la cap pana la gat atat. Multumesc

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

NU inveți a desena prin mesaje sucit pe TPU. Pune mâna pe creion/cretă/tuș/pensulă și prezintă profei de desen ce știi. Acolo e primul tău feed-back

| dullcat a răspuns:

Buna.Gasesti multe tutoriale pe YouTube.Pentru a fi cat mai realist, ai nevoie sa stapanesti foarte bine proportiile si sa stii cum cad umbrele, cum pui texturile, etc.Ai nevoie si de creioane bune.Eu am inceput cu din alea ieftine din librarie, la bucata, dar apoi am cumparat seturi mai scumpe si a fost diferenta de la cer la pamant. laughing Stiu ca vrei sa lucrezi, probabil, cu linii curate, curbe.Insa pentru corpuri si anatomie, trebuie sa desenezi cu forme geometrice baza. Abia apoi poti sterge usor cu radiera si uni liniile astfel incat sa obtii sinuozitatea corpului uman.