| amytzzu2000 a întrebat:

Arta egiptului antic ar putea ajunge la scoala de arte din Timisoara?

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

La Faculta de Arte si se studiaza arta Egiptului Antic, exista Istoria si Teoria artei, ca materie si Estetica si Istoria Culturii.
La Liceul de Arte Plastice sunt atinse, la alt nivel, cam aceleasi notiuni.
In plus, exista anual un fel de provocare pirpirie la educatie si cultura in Timisoara, o saptamana in care poti vedea filme documentare legate de arta si civilizatie, poti lua parte la discutii pe care profesorii de la scolile de arta le deschid, participa cine vrea dar vin mai ales elevii si studentii de la Arte. E fain. Anul asta s-a discutat si despre Egiptul antic, a fost si o expozitie de reproduceri arheologice egiptene. La sfarsit s-a prezentat o carte: Teba, scrisa de Jorge Angel Livraga Rizzi. Uneori( cand se vorbeste mult) e foarte plictisitor dar cand dau cu imagini devine fascinant Egiptul asta antic si de demult.

2 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Da,peste 100 de ani.

| Tzompy_Anamaria_1993 a răspuns:

Pentru o intrebare stupida iti pot da un raspuns stupid. Egiptul Antic nu o sa ajunga niciodata la o scoala de arte din Timisoara, poate daca platesti tu transportul... dummmmmmm! ma distreaza intrebarile voastre, din pacate sunteti uni care nu stiti sa va exprimati corectlaughing