| anonim_4396 a întrebat:

Deci, daca maine incep scoala, o sa dau un test la desen din:Arta Egiptului Antic, Arta Greciei Antice si Arta Romei Antice! Daca aveti niste subiecte sau stiti cam ce o sa-mi dea trimiteti-le!

Răspuns Câştigător
| Gheorge1833424 a răspuns:

-Enumerati cateva creatii artistice pentru fiecare civilizatie:Grecia Antica,Roma Antica,Egiptul Antic

Raspunsuri:-Egipttongueiramidele lui Keops Kefren si Mikerinos,Sfinx,Scrib
-Grecia:acropole,Discobolul,Zeus din Olimpia,Venus de Milo
-Roma:Colloseum,terme,Columna lui Traian

-Scrieti cateva lucruri despre arta Romana, arta Greaca, arta Egipteana(aici scrii tu ce ai mai invatat la istorie...asa am facut si eu si am luat 10 + felicitari de la profesoara)

2 răspunsuri:
| ᾄᾗἷҭẓᾄᾄ a răspuns:

Arta egiptului antic happy [sper ca te ajut macar putin]
Cultura egiptului antic s-a dezvoltat pe valea nilului, fluviu care asigura rodnicia pamantului de pe malurile sale. Apele pe atunci erau bogate in peste. Pe maluri cresteau diferite plante (trestia, papura, papirusul) si animale (ibis, rate, gaste, crocodili, rinoceri etc.) Aceste vietuitoare au fost reprezentate in desenele lor, alaturi de faraoni, militari, preoti, oameni de rand, domnitori si sclavi.In mileniul al3lea (i.Hr) ei au ridicat mari constructii din piatra precum piramidele care sunt morminte marete destinate pastrarii mumiilor si a averilor faraonilor. Piramidele au fost construite in trepte. Cea mai mare dintre ele (Kkeops) avea 146m inaltime, dupa ele la inaltime urmeaza kefren si cea mai mica, mikerinos. Ele aveau ziduri groase fara ferestre. * Imi pare rau ca nu stiu mai multe si despre Arta greciei si a remei...dar poti cauta pe wikipedia happy funda?batting eyelashes