| Cariba1929202 a întrebat:

Buna, eu ma pricep la desen si chiar imi place dar învăț foarte bine la scoala. In 3 ani o sa ma duc la liceu si nu sunt sigură pe ce as vrea sa dau, arta sau pe un profil de unde pot ajunge avocat.Am auzit ca din desen nu se prea castiga. Daca dau pe arte ce meserie as putea practica?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sa inteleg ca prin arta te referi la partea de desen.
Daca chiar esti talentata, poti castiga bani din asta, dar e nevoie si de putin noroc, viziune, si multa munca.

Ia gandeste-te cat castiga un designer ce realizeaza grafica 2D si 3D animata pentru site-uri, logouri, reclame animate (deci nu filmate, ci create digital), bannere, sau grafica pentru jocuri si animatii TV.

EDIT: si am uitat de arhitectura si design de interior/ exterior, (insa si piata arhitectilor e cam saturata.)
sau design vestimentar

Bineinteles, ca sa ajungi sa castigi bani grei din asta trebuie sa fii foarte buna, si sa ai curajul sa risti, sa incerci ceva nou (poate plecarea in alta tara, daca la noi nu se va dezvolta suficient industria asta in urmatorii ani).

Nici la drept nu-ti va fi usor, nici in facultate si nici dupa, pentru ca e un domeniu unde intra multi si termina putini, iar cand o sa ajungi sa profesezi e posibil sa nu ai clienti cat sa tii o mica firma de avocatura in picioare. Posibil ca in orasul tau piata sa fie saturata.
Pe de alta parte, nu-ti recomand sa te implici in drept penal, poate fi periculos chiar si pentru un barbat, iti faci dusmani, poti primi amenintari, etc.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Designer, fiul meu este designer și câștigă foarte bine.
https://trans-form.ro/
Meseriile în drept sunt pentru cei cu conștiință de gumă și coate de oțel.