| anonim_4396 a întrebat:

As vrea o prezentare generala a vietii private a lui Dali. A fost un "iubaret", sau nu a dat importanta acestui capitol in viata lui?

Multumesc.

2 răspunsuri:
| Necrophagist a răspuns:

Mai e valabilă întrebarea? Pot să trec miercuri te rog?

| Ecea a răspuns:

Dali isi iubea foarte mult sotia,multe din citatele lui dovedesc asta.
Eu sunt fan Dali mi se pare chiar interesanta viata lui,a fost nebun ba chiar senil.El a inventat suprarealismul,era mare fan Picasso,s-au cunoscut ulterior.
Era un geniu nebun, dorea foarte mult sa iasa in evidenta.
Un citat de-al lui spunea : in copilarie atat de mult m-am crezut geniu incat pana la urma am si ajuns.

Apoi avea un citat pentru sotia lui :
Tu m-ai vindecat de nebunie. Mulţumesc! Vreau să te iubesc! Vreau să fii soţia mea. Simptomele de isterie dispar unul după altul ca prin magie. Pot să îmi stăpânesc râsul, zâmbetul, mimica. Starea mea de sănătate este asemenea unui boboc proaspăt de trandafir.

Iti recomand sa cauti o carte despre viata lui, chiar o sa iti placa si o sa inveti cate ceva.Eu am ramas profund impresionat.