| InnocentSmile a întrebat:

As vrea sa fac o poezie... dar nu prea stiu ce tema sa abordez si ce titlu sa-i pun:yawnVoi aveti idei?[nu vreau poezie facuta de-a gata]funda!

11 răspunsuri:
| Asyul95 a răspuns:

UN SoarE DisparuTwinking
Sa-ti dau si ex:
Un soare disparut,
De mult nu a mai aparut,
Ce s-a intamplat?
A fost vina mea?
Printre ramuri,ramurele,
Vezi niste turturici rele,
Si le intrebi si tu pe ele,
Cine oare,Cine oare
A putut sa ia un soare
Fara soare,fara viata,
Fara soare,buna gheata,
Fara mare,fara munte
Rece mare,inghet de munte.
Vaai,Vaai soare soare unde esti tu oare,
Hii! Umbra mea!
Soare,soare te-ai ascuns in spate oare?
Vrei sa jucam ascunsa,
Am jucat deja asta
Vai vai vai trista-i viata fara mine
Lumea n-ar avea zile senine
Vai, Vai ce rusiine pentru minee
Cum as putea eu disparea
Fata n-ar mai avea umbra rea laughing
SFarsitbig hug
Sau titlu:
Vai doamne ce e cu ea:
INT:Ai putea povesti despre o fata sau orice personaj ca se s-a intamplat cu ea, umbla cea si hois...Vai de mine da in gropi laughing
Uite curcubeul,pleaca curcubeul:
Ex:
Doamne, Doamne ce frumusete.
Nimeni nu-a vazut atata culoare!
Frumoasa si repetata asemanare!
Curcubeeu, Curcubeeu
Domnule Pictor asa frumos tablou
Parca te-afli intr-o minune
laughing
succes!

| Tudor1212 a răspuns:

Poveste de dragoste mi-e dor de tine primul nost' sarut.ce de idei! scuze ti-am dat numai de dragoste, dar nu stiu altceva.Multa bafta sa ne aduci si noua poezia!

| Raluuuuu a răspuns:

.despre natura straight face

| SatanaInIzmene a răspuns:

Daca esti atat de neinspirat incat sa gasesti un titlu, cum draq crezi ca poti sa faci o poezie? laughing

| darkrider a răspuns:

Vrei sa faci poezii si nu ai inspiratie? INcearca sa te inspiri din lumea inconjuratoare, din natura etc... Noi nu avem de unde sa stim ce idei ai tu pentru aceasta poezie.

| Alexoutza a răspuns:

Încearcă să scrii o poezie în care să descrii într-un mod ciudat dar totuși fascinant un obiect sau o persoană.Nu te stresa foarte tare cu rimele și încearcă să faci o poezie care să prezinte și să redea partea emoționala a ta, o poezie prin care sa îți exprimi proprile trăiri și păreri. Sper că ți-am fost de ajutor.Concentrează-te! Multă baftă!

| hellen18 a răspuns:

Pay po-ti face o poezie despre iubirea vieti tale po-ty sa-i pu-i titlu "Tot ce am mai bun pe lume" "Visele se implinesc usor '' ''o noapte printre nori''. alte titluri despre altceva: '' iepurasul meu hazliu '' ''zambetul cel mare'' etc. big grinhappy

| aalexandradumitru a răspuns:

Inchide ochii. si gandeste-te la ceva care te-ar putea inspira. Eu a trebuit sa scriu o poezie despre animale, dar nu stiam ce sa scriu despre ele. Am inchis ochii, am iesit afara si fiecare animal m-a inspirat cu cate ceva. Uite incearca asta: Crizantema cea rapita, de sufletul tau, a cazut de pe pervaz ca o vrabie timida. nu prea are rima, dar daca te concentrezi vei reusi. Poti sa te gandesti la ochii lacului(metafora) sau adancul inimii(epitet).
ceva tebuie sa te inspire

| chineze13 a răspuns:

Smile.si eu compun.depinde ce vrei tu sa scrii.eu am un caiet plin dar cele mai mult sunt despre iubire si imi trece prin cap sa public cateva.si cum spuneam,nu noi trebuie sa iti zicem tema,tu trebuie sa ti-o alegi, despre ce ai vrea sa scrii, ca degeaba scrii ca ploua afara cand tie iti place sa scrii despre oameni sau despre iubire sau mai stiu eu ce.bafta.si cand o termini ai putea sa mi-o prezinti si mie.:*

| mititicabombonica a răspuns:

Uite cum fac eu poezii :aleg o melodie si incerc sa iau tema

| alingabriel96 a răspuns:

Tema: natura titlu: sa se potriveascatongue