| Charm a întrebat:

As vrea sa stiu daca raman corigenta la ceva, o sa trebuiasca sa merg a vara la scoala, si sa repet toata materia de la inceput dupa care voi da corigenta? Sau voi merge la toamna la scoala si voi repeta clasa? Sau cum sta treaba cu corigenta? Va rog, e important sa stiu, + ca din cate am auzit nu am inteles mai nimic din ce s-a spus despre acest lucru.

Răspuns Câştigător
| ElDictator a răspuns:

Din cate stiu, va trebui sa sustii un test in toamna, din toata materia de pe anul asta (la disciplina cu pricina). Daca obtii peste 5, esti considerata admisa si treci in anul urmator. Daca nu, esti considerata repetenta (si esti obligata sa repeti intreg anul scolar). Daca ''pici'' si in toamna, ai dreptul la o singura contestatie (pe care directorul poate sau nu sa ti-o aprobe, de regula unii aproba dar altii n-o aproba) si ai voie sa dai iar testul (dar cu subiecte diferite). Ai practic 2 incercari in toamna ca sa poti trece anul. (teoretic, doar una)

P.S: Nu te cheama nimeni la scoala in timpul verii, nu trebuie sa faci cursuri suplimentare. Profesorul o sa te cheme cu cateva saptamani inaintea examenului de corigenta sa-ti dea cateva indicatii, si daca doreste, si niste modele de subiecte)
Examenul de corigenta se sustine doar daca media aritmetica a mediilor de pe cele 2 semestre este sub 5 (fara a se rotunji nimic). Daca, de exemplu ai obtinut 7 pe primul semestru si 3 pe al II-lea, esti declarata corigenta doar pe semestrul al II-lea. Dar, media celor doua semestre fiind 5, esti considerata admisa la disciplina cu pricina si promovezi automat in anul urmator. Daca insa ai obtinut 5 pe primul semestru si doar 4 pe al II-lea, esti declarata respinsa si va trebui sa sustii in toamna examenul de corigenta.

5 răspunsuri:
| IndiferentXD a răspuns:

E ca o teza... trebuie sa iei 5, apoi s'ar putea sa te si asculte...

| Laura0 a răspuns:

Din cate stiu te cheama la un examen de corigenta..nush prin august cred..intre timp tu repeti materiathinking ...sau iti zice profesorul ce anume sa repeti

| ralluca15lp a răspuns:

Corigenta se da intr-o singura zi unde trebuie sa inveti materia de pe tot semestrul( sau anul in unele cazuri )si dai un fel de examen oral si scris... daca ramai corigenta la 3 obiecte esti repetentasad

| ElDictator a răspuns:

Inca cateva aspecte importante :

- Teoretic : examenul de corigenta consata in doua probe (scris si oral) pe care le sustii in aceeasi zi. Practic: depinde in functie de scoala (unora le este lene sa mai organizeze 2 probe si atunci nu te mai asculta si la oral)
- Nota din examenul de corigenta este media intre proba orala si proba scrisa (Daca nu cumva este stipulat altfel. De exemplu, oralul poate conta mai putin, doar in proprotie de 25-30%. Asta decide scoala)
- Vei fi examinata de o comisie
formata din minim 2 profesori (de regula mai multi)
- Nu poti promova anul fara a trece o materie, deci esti obligata sa obtii peste 5 la examenul de corigenta (in caz contrar esti declarata repetenta)
- Daca cumva ''pici'' si-n toamna (vorba vine, de regula examenul se sustine la sfarsitul lunii August) poti face o contestatie care sa anuleze nota obtinuta la examenul de corigenta (dar ai nevoie de un motiv intemeiat ca sa fii sigura ca directorul iti va aproba contestatia). Apoi, va trebui sa sustii iar examenul, cu o comisie noua de data aceasta. Daca ''pici'' si a II-a oara (nu obtii peste 5) esti repetenta si nu mai poti face nimic sa schimbi asta
*Atentie! nu este usor sa obtii o reexaminare (nu te baza pe asta decat ca ultima solutie), se poate merge pana acolo unde ai nevoie de un certificat medical de la un medic specialist care sa motiveze incapacitatea ta de a promova din prima. Hint: poti motiva nereusita sustinand ca unul dintre membrii comisiei are probleme personale cu tine (iti poarta ranchiuna) si sa demonstrezi asta printr-o adeverinta de la medicul psihiatru care sa ateste faptul ca te intimideaza si-ti creeaza disconfort psihic. Asa a facut un prieten ca sa obtina reexaminarea anul trecut (dar tu poti gasi si alte motive, plauzibile sa fie)
Cel mai bine este sa nu ramai corigenta (ca sa nu depinzi de o comisie sa treci anul) iar daca cumva ai ramas, idealar fi sa te pregatesti foarte bine in vara si sa obtii peste 5 din prima (sa nu fii nevoita sa umblii dupa contestatii si certificate.) Teoretic, exista un singur examen de corigenta.

| Nyko05 a răspuns:

Deci nu nu vei merge la scoala sa inveti sau ceva. Doar vei da corigenta la materia respectiva in toamna, care consta in proba scrisa si cea orala, se face medie intre cele doua si daca ai peste cinci gata ai trecut clasa. Insa bine inteles ca pe vara va trebui sa te pregatesti pentru materia la care ei ramas tongue. Sper ca ti-am fost de ajutor happy Fundita?batting eyelashes