| Inna259 a întrebat:

Bună TPU, mai e o întrebare. ..sunt clasa a 8 a și vreau sa știu dacă rămân corigenta la doua materii și nu trec nici de testele din vara la corigenta, pot sa-mi scot dosarul și sa merg la o școală profesionala?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu reusesti la examenele de corigenta vei ramane repetenta si va trebui sa repeti cl. a VIII-a.

| Inna259 explică (pentru Ioandelasal):

Și dacă rămân doar la o materie și nu trec de examenul de corigenta pot sa mi scot dosarul și sa merg la profesionala?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Inna259):

Ti-am spus ca, daca nu reusesti la examenul de corigenta, nu promovezi clasa si va trebui s-o repeti, indiferent ca n-ai reusit la 2 materii sau numai la una.
Daca ramai corigenta numai la o materie sau ai ramas la doua si ai reusit la corigenta numai la una atunci mai ai dreptul la o reexaminare la materia respectiva.
Daca nu reusesti nici la reexaminare atunci ramai repetenta si repeti clasa, nu poti merge nicaieri fara a promova cl. a VIII-a.