| Alina_Tibu_1998 a întrebat:

As vrea sa stiu in ce consta proba de aptitudini pe care o dai la admitere la liceu? As vrea canto si nu stiu din ce sa ma pregatesc.

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Dacă nu ai urmat școala generală la un liceu de artă, secția muzicală, este absolut obligatoriu să știi să solfegiezi foarte bine.
Pînă la nivelul de liceu, unii candidați au studiat 8 ani de teorie și solfegiu plus un instrument( vioară, violă, violoncel, pian, sau ceva instrumente de suflat).
Dacă vrei la canto, deși e destul de devreme studiul de canto de la clasa a IX-a, trebuie să treci de acel examen de teorie și solfegii, plus proba vocală care este eliminatorie.
Pentru proba vocală trebuie să știi foarte bine interpreta o anume piesă( populară sau clasică ) cu acompaniament de pian sau suport muzical ( disc cu negativ).
Mai mult decît atît poți afla intrînd pe site-ul unui liceu de artă din tr-un oraș unde există așa ceva.
La vremea mea erau astfel de școli în Bucureștri, Iași, Cluj, Timișoara, Brașov și parcă și Craiova și Constanța.
Acum poate că sînt mai multe.

1 răspuns:
| abubusd a răspuns:

Admiterea se face pe baza unei probe de aptitudini de teorie muzicală în funcţie de specializarea aleasă ( o piesa pregătită şi o piesă la prima vedere). Succes big grin