| boooooring a întrebat:

As vrea si eu sa stiu parerea voastra despre rolul artei contemporane in societate, adica ce ar trebui sa fac arta contemporana in societate, rolul ei.

3 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Dar exista arta contemporana la noi in tara si daca da, atunci au acces la ea doar intelectualii. Ai vazut vreodata vreun taran, pietzar sau cersetor intr-o expozitie de pictura contemporana, poate doar ca sa se incalzeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca in orice epoca, arta isi are un rol bine stabilit, acela de a marca cu trecerea timpului diferite curente in fiecare domeniu.Despre arta contemporana va atinge o anumita valoare mult mai tirziu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Rolul artei este acela de a inalta spiritual, de a-l detasa de cotidian, de a-l transpune intr-o zona superioara, lipsita de egoism. Ce alta parere sa ai? Te poti rupe de marile voci? Schopanhauer, Nietzsche?