| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca nu ar trebui sa pun aceasta intrebare, pentru ca am deja o parere formata si definitiva, dar voi ce parere aveti de rolul religiei in societate? Este buna sau rea? Argumentati. Stiu ca multi o sa se enerveze dupa ce o sa citeasca unele comentarii care nu le vor conveni, si asta este exact motivul pentru care am pus intrebarea, ca sa ma amuz si eu putin citind comentariile, dar in principal vreau sa aud parerea voastra despre asta. Multi deja imi stiti parerea, deci si eu vreau sa o aud pe a voastra. Deci, care este parerea voastra?

26 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Religia, biserica sint stipi ai societatii. Fara ele nu ar exista educatie, moralitate, iubire fata de aproape, compasiune. Religia ne face mai buni, tine societatea departe de nemerniciile ateismului. Fara religie si biserica am fi pierduti.

... acum ia si intelege antiteza a tot ceea ce am scris mai sus ca fiind raspunsul meu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Nu ne trebuie religie ca sa fim educati, sau iubitori, sau morali, putem sa avem toate astea si fara religie. Religia nu ne face mai buni, ba chiar opusul, ne face sa ii "blestemam" pe cei care nu cred in ceea ce credem noi. De fapt, nu noi, voi, dar oricum... si la partea cu "nemerniciile ateismului", nu ai deloc dreptate, daca esti ateu, nu esti rau, asta nu pot eu sa o inteleg, de ce toti oamenii considera ateii ca fiind persoane rele, noi ateii nu credem intr-o divinitate, nu credem in povestile de doi bani, dar facem fapte bune, prin simplul fapt ca suntem si noi oameni si vrem sa ajutam cum putem mai mult pe cineva. Daca esti ateu, nu esti rau, eu asta vreau sa clarific, dar lumea oricum crede ce vrea si accepta doar parerile care le convin, nu le accepta pe toate, nici macar nu le asculta, sa nu mai zic de acceptat, dar oricum, nu mai conteaza, eu nu consider religia ca fiind un lucru bun si sunt sigur ca multi alti oameni considera acelasi lucru.

| KodrutZ a răspuns (pentru Mayhem666):

Ia si mai citeste o data ultima mea fraza. Sau de 20 de ori, pina prinzi ideea. happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru KodrutZ):

Scuze, acum m-am prins, eram putin confuz, dar m-am lamurit.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru KodrutZ):

"Religia, biserica sunt stilpi ai societății" - să nu te reclame bătrânelul pentru drepturi de autor LOL

| KodrutZ a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Mosul zicea doar de biserica. Am condimentat un pic afirmatia lui. big grin

| danay72 a răspuns:

Întrucât sunt foarte multe religii,se vede în jurul nostru ce efect are asupra societății. Modul în care se comporta arata ce invata sau nu. Dar exista și religia care aplica normele biblice și care are o influenta pozitiva asupra societății. Sunt oameni mai buni, care promovează pacea, nu se implica în conflicte, ajuta oamenii atunci cand trec prin dezastre. Dar cel mai important e ca ii ajuta spiritual, astfel încât sa se schimbe în oameni mai buni.

| Drimmero a răspuns:

Religia inseamna multa istorie si este folositoare, te invata multe lucruri, esti informat de existenta unor popoare despre care tu nu auzeai din alte surse, mai mult ca sigur. Eu fiind credincios, nu critic ateii, fiecare cu conceptia/credinta lor, nu ma pasioneaza despre ceea ce cred ei.
In calitate de credincios, simt cum omenirii ii este ascunsa multa informatie si cum este modificata si cum se vrea ca populatia sa fie manipulata. Biserica a devenit o afacere, pacat!

| Deaad a răspuns:

Se preda crestinism in scoala, domnisoara.
Asta este cel mai rau.Ca se preda crestinism.
Ca daca era la putere hinduismul se preda hinduismul.
Nu se preda religie la mod global se preda o indoctrinare in masa.

Crestinismul,in societatea din ziua de azi consider ca nu are niciun rol.
Rolul lui este sa faca oamenii mai buni,insa toti se duc la biserica doar de moca fara o credinta adevarata.
Nu am nimic cu cei care cred,dar am ceva cu crestinismul.

Consider ca nu ar trebui sa fie predata,aproape toti profii de religie sunt niste idioti si consider religia ceva spiritual.
Nu trebuie predata la nivel "spiritual" cum se face in clasa.

Daca vrei sa fii un sclav intreaga ta viata si daca vrei ai o religie asiatica ce nu are nimic in comun cu pamantul din care provii,adica Europa,poti sa o faci.

In schimb, religia(la modul general) a avut un mare impact asupra omenirii inca din cele mai vechi timpuri.
Ar trebui ca ora de religie sa nu fie doar cu numele si sa fie o ora ca toate celelalte, de cultura generala, a unui profesor care a studiat la nivel general mai multe religii ale lumii.
Pentru ca oamenii inca cred ca, crestinismul este buricul pamantului.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Nu sunt domnisoara, sunt baiat (in caz ca nu stiai).

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

ESTI BAIAT?
laughing

Vai, nu pot sa cred.

Pai daca iti pui o fata ca poza de profil... laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Nu e fata, este baiat, este din anime-ul assasination classromm, dar stiu ca seamana cu o fata, dar nu e, cand m-am uitat la acest anime pentru prima oara, si eu am crezut acelasi lucru, dar pe parcurs am aflat ca de fapt este baiat.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

Animeurile sunt tampite dupa parerea mea.

Death Note, in schimb, mi se pare absolut genial.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Asta este doar parerea ta, mie mi se par geniale.

| Divy a răspuns:

Rolul religiei este unul bun pentru societate deoarece era haos fără religie și biserică.
Asta e părerea mea că fără religie ar fi fost mai mult haos în lume.

| MistretulPufos a răspuns:

Ar trebui sa fie ceva personal, am o parere nu prea buna despre ea

| ExprimareLibera a răspuns:

O să îți prezint răspunsul meu de la întrebarea lui MrUnivers:
Religia este un mijloc grotesc de manipulare, având menirea de a-l face pe om un supus umil al autorității.
Omului simplu, nu prea inteligent, ii este mai accesibil să fie un adept al obedientei si al sclavagismului mental.
Obedientul de rând nu are capacitatea necesară de a decide singur, este doar un instrument, o legumă, o ființă irațională.
Mă simt ofensat de existenta acestei jigniri la adresa culturii, a rațiunii pure.

| HandaSei a răspuns:

Absolut toate religiile sunt o glumă proastă, făcute de oameni, pentru oameni! ^.^

Deși o să sune extrem de nasol pentru unii, dar eu sincer abia aștept să se ducă dracu toți pensionarii ăștia "cu frică de Dumnezeu!", nu de alta... dar poate mai lasă loc să de respirat și pentru tânăra generație! O generație care zic eu că în proporție de 70%+ are capacitatea să gândească liber! ^.^

Și sincer cred că în mare parte religia "toate religiile!" au fost creeate din frica oamenilor de moarte și pentru speranța că ar fi ceva după aceasta...

Am să mă rezum doar la atât! Nu de alta, dar aș avea multe de zis... și nu vreau să fiu luat prea tare la șuturi! rolling on the floor

| GabrielICG a răspuns (pentru HandaSei):

"O generație care zic eu că în proporție de 70%+ are capacitatea să gândească liber!", ce gluma buna coleguwinking

| 0Alexander0 a răspuns:

Religia din cele mai vechi timpuri a avut impact negativ asupra societatii, fie ca vorbim de inchizitie, indoctrinare in masa, distrugerea de vise, de orizonturi, incalcarea libertatilor, fie in prezent de ISIS, terorism. Traim intr-o lume distrusa rau, asta e adevarul, dar noi continuam sa pupam moaste, fie sa ne impuscam ca altul se exprima liber sau are alta religie, fie sa ne aparam valorile "crestine", sau sa ne aparam de globalizare, in loc sa intelegem naibii odata ca toate barierele astea sunt imaginare, si toti ne aflam pe o planeta infima, intr-o galaxie infima, dintr-un univers probabil infinit, patetic. Deschideti-va ochii oameni buni, treceti peste barieriele impuse de societate, si prima de care trebuie sa trecem este religia.

| Mayhem666 a răspuns (pentru 0Alexander0):

Ai mare dreptate.

| Deaad a răspuns (pentru Mayhem666):

Sau si poza aia reprezinta un baiat?
Ciudate-s animeurile.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Deaad):

Este baiat, stiu, unele animeuri sunt destul de ciudate si personajele pot sa te faca sa fii confuz. Si pe mine m-au facut.

| MrUniverse a răspuns:

Ce rol are religia în societate? Hm...
-stă în calea dezvoltării Științei (în Evul Mediu creștin)
-stă în calea gândirii cu propriul creier
-mai are rolul de a ne amenința pe noi ateii (și nu numai) că vom arde într-un loc inexistent pentru eternitate...
-în zilele noastre efectele sunt la fel de mortale ca în trecut, ca să înțelegi la ce mă refer îți voi da doar câteva indicii: World Trade Center, Paris, Bruxelles, Orlando, Istanbul și cred că pe listă mai sunt multe orașe... (Berlin, Londra, Sofia, București, de fapt, cam toată Europa)

Îmi amintesc un citat: Știința va admite atunci când greșește, pe când religia va ucide ca să arate că are dreptate.

| arananime12 a răspuns:

Eu zic ca e bine religia in societate si sa crezi in zeul fiecarii rrligii(daca esti musulman, sau budist etc), eu cred in dumnezeu nu numai ca de cand sunt mic lumea mi-a spus ca exista dar m-amrugat la el de fiecare data cand aveam nevoie de ajutor si pana acuma tot ce mi-am dorit el mi le-a indeplinit deci religia e buna in societate deoarece ii face pe oamenii sa nu renunte niciodata si sa aiba speranta iar speranta e tot ce avem si vom avea

| Mayhem666 a răspuns (pentru arananime12):

Budistii nu au un zeu, budismul este singura religie care nu are zei. Poate ai auzit de Buddha, el nu era un zeu, era un om, uite aici un link, in caz ca vrei sa afli despre el si despre budism http://www.mixdecultura.ro/2013/07/budismul-religia-fara-zei/ Daca te-ai rugat sa se intample ceva bun, si s-a intamplat, este pentru ca tu ai fost in stare sa faci acel lucru sa se intample, nu pentru ca o zeitate supranaturala a facut asta, daca Dumnezeu ar exista, de ce unii oameni care nu cred au o viata mai buna decat unii care cred? Asta o spun din experienta. O sa iti povestesc ceva care este posibil sa te plictiseasca. Eu nu cred in Dumnezeu, si cam tot ce mi-am dorit s-a indeplinit, pentru ca am muncit pentru ce am vrut, nu am stat sa ma rog sa se intample ceva bun, am actionat, dar am avut un coleg in gimnaziu care se ducea in fiecare duminica la biserica, se ruga si spunea rugaciuni si facea tot ce face orice crestin, dar nu a fost ambitios sa munceasca pentru ce isi doreste ca sa isi indeplineasca dorintele, el a preferat sa se roage si sa astepte ca "Dumnezeu" sa ii indeplineasca dorintele, si nu a reusit. Eu inca muncesc sa imi indeplinesc visele, iar el inca se roaga si asteapta sa ii indeplineasca "Dumnezeu" visele. Daca ar fi actionat si ar fi facut ceva, in loc sa se roage, poate ar fi reusit sa ajunga si el undeva. Ca sa ajungi bine in viata, trebuie sa ai ambitie, nu sa astepti ca totul sa ti se dea "pe farfurie" (metaforic vorbind). Asta nu a fost ca sa ma laud, sau ceva, dar a fost ca un fel de sfat. Sper sa te gandesti la ce ti-am spus si sa stii ca nu am spus asta din rautate, am vrut sa iti spun ca tu esti cel care iti indeplinesti dorintele, nu ti le indeplineste altcineva, totul depinde doar de tine. Bafta in viata! Daca exista greseli gramaticale, imi cer mii de scuze.