| anonim_4396 a întrebat:

Ati citit volumele Ciresarii? V-au placut? Eu acum m-am apucat de citit din ele, mi se par foarte frumoase la prima vedere, rasfoindu-le.

16 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Sunt foarte frumoase si o sa-ti placa, fiica mea le-a citit de vreo 3-4 ori si de fiecare data a gasit ceva interesant in ele. Le-a lecturat din nou, dupa o perioada si avand alta varsta de fiecare data, aceste carti i-au adus o noua bucurie. Sper sa le citesti si tu si sa te bucuri de ele. Lectura placuta si multa sanatate.

| hashe86 a răspuns:

Neaparat sa le citesti. eu le am descoperit prin clasa a 7a si nu le mai lasam din mana, si la masa mergeam cu carteahee hee
orice tanar ar trebui sa le citeasca!
spor!

| giovana a răspuns:

Sunt cartile copilariei mele... Ce frumoase carti...vremuri...amintiri! day dreaming

| giovana a răspuns:

Autorul este Constantin Chirita

| Silvia a răspuns:

De Creanga nup? le-am citit si eu ca m`a pus profa de romana laughing

| cîrne a răspuns:

Alaturi de "la medeleni" sunt cartile ce mi-au marcat copilaria, insa cre ca toate cartile trebuie citite la timpul lor, asa ca daca le-as mai citi o data acum, nu stiu daca mi-ar mai placea la fel de mult.

| Annitu a răspuns:

Nusadsi nu ma mandresc deloc cu asta!sad
vreau vara asta sa citesc si eu Ciresarii (am auzit ca sunt foarte intereesante volumele)tongue

@Silvia, dupa cum ai auzit de la giovana...Autorul nu e Creanga (ci Constantin Chirita)hee hee

| pisika a răspuns:

Mi-au placut, sunt extraordinare peripetiile Ciresarilor, am recitit cartile de multe ori, de fiecare data am descoperit lucruri noi happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le-am, citit prin clasa a sasea. mi-au placut foarte mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am citit ultimele 2 volume si sunt foarte frumoase

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu le-am citit dar vreau si eu rezumatul lor id meu este biancap34

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le-am citit pe toate si mi-au placut in special primele doua volume.

| yanny`s a răspuns:

Eu le-am citit acum 2 ani si au fost super.:X

| jedi_7867 a răspuns:

Sunt superbe. Drumul prin tunelul ala plin de pericole din Castelul fetei in alb, evadarea din adapost sau amintirile din razboi din Aripi de zapada, descoperirea mormantului lui Ovid din Drum bun Ciresari... sunt imagini ce persista si acum... la aproape 20 de ani dupa ce le-am citit.

| Clumsiii ™ a răspuns:

Este, dupa parerea mea, cea mai reusita opera al lui Constantin Chirita.Era perioada tezelor, prin clasa a 5-a si ca sa invat pentru teze ai mei mi-au ascuns cartile.Nu le mai lasam din mana, nici macar pentru teze!

| HermioneGranger999 a răspuns:

Da. Am 10 ani. Am citit toate cartile... de vreo 5 ori fiecare, aproape le stiu pe derost... Imi place a doua si ultima carte!