| Cleooo123 a întrebat:

Am 14 ani si imi doresc sa comand niste carti de citit de pe internet. Vreau sa imi recomandati cateva care v-au placut, dar nu carti din literatura romaneasca gen "Ciresarii" sau cele cu vampiri pentru ca nu ma fascinează. Optez pentru cele de aventura/fantasy, însă imi plac si altele (volumele Harry Potter le-am citit deja). Multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| FaraNumePls a răspuns:

Instrumente mortale

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite un canal de YT cu recomandari de carti, poate gasesti cveva interesant http://www.youtube.com/user/irinastoica/videos

Răspuns utilizator avertizat
| aleexxaandraaa a răspuns:

Regina Rosie (pana acum are doar volumul 1 si volumul 2-Sabia de sticla) Detalii-volum 1
Lumea lui Mare Barrow este impartita in doua, dupa culoarea sangelui: cei cu sangele comun, rosu, ii servesc pe cei cu sange argintiu, elita societatii, cei care sunt dotati cu puteri supraumane. Mare face parte din rosii si-si duce traiul de pe o zi pe alta, ca hot intr-un mic sat de la tara, pana cand destinul o aduce in fata regelui, a reginei si a tuturor nobililor, unde ea descopera ca este si rosie, dar si argintie, cu puteri nebanuite.
Ca sa ascunda adevarul, regele o obliga sa minta si sa joace rolul unei doamne dintr-o Inalta Casa pierduta, cu o putere impresionanta, si o promite de mireasa unuia dintre fiii lui, astfel devenind o printesa argintie. Pe masura ce patrunde si mai adanc in lumea argintiilor, Mare risca totul si isi foloseste noua pozitie pentru a-i ajuta pe cei din Garda Stacojie, un grup de rebeli rosii. O miscare gresita ii poate aduce moartea, dar in jocul periculos in care a intrat singura certitudine este tradarea.

Detalii-volum 2
Al doilea volum din captivanta serie Regina rosie prezinta conflictul violent dintre armata tot mai numeroasa de rebeli rosii si lumea stapanita de argintii.
Cu sange rosu, dar cu o putere mai periculoasa decat ale argintiilor, aceea de a controla fulgerul, Mare a devenit o arma pe care Curtea Regala incearca sa o controleze. Insa atunci cand scapa de Maven, printul si iubitul care a tradat-o, descopera ca nu e nici pe departe singura asa.
Misiunea ei este acum sa-i recruteze pe altii la fel ca ea, pentru ca impreuna sa lupte impotriva ordinii nedrepte care li s-a impus.

Instrumente mortale: Orasul de oase (vol 1); Orasul de cenusa (vol 2); Orasul de sticla (vol 3); Orasul ingerilor cazuti ( vol 4); Orasul sufletelor cazute (vol 5); Orasulu focului ceresc (vol 6) Pana acum exista un film pe baza primului volum, se numeste la fel ca si cartea, te poti uita la film sa iti faci o idee.
Detalii-volumul 1
Clary Fray, o fata de cincisprezece ani, are darul Vederii… un dar pe care ceilalti oameni nu-l au. Ea vede vampiri, varcolaci, zane, demoni si alte creaturi care populeaza Lumea din Umbra.
In Orasul Oaselor (City of Bones) cartea intai din seria Instrumente mortale (The Mortal Instruments), mama lui Clary, Jocelyn, dispare si ea insasi e atacata de un demon - un ravener inspaimantator. Astfel, tanara ajunge sa-i cunoasca pe vanatorii de umbre, razboinici a caror misiune este sa-i apere pe oameni de demoni si sa-i controleze pe vampiri si varcolaci.
Un roman urban fantasy pentru tineri de toate varstele cu, o actiune plina de suspans, ritm alert, imaginatie si originalitate!

Detalii-Volumul 2
Clary Fray nu-si doreste decat ca viata ei sa revina la normal.
Dar ce inseamna normal cand esti vanator de umbre,spintecator de demoni,mama ta se afla intr-o coma indusa prin magie,si poti vedea deodata varcolaci,vampiri si spirite ale naturii? Lui Clary i-ar placea sa petreaca mai mult timp cu prietenul ei cel mai bun,Simon.Dar vanatorii de umbre nu-i dau pace,mai ales frumosul si enervantul sau frate recent regasit,Jace.Iar singura ei sansa de a-si ajuta mama este sa-l urmareasca pe salbaticul vanator de umbre Valentine,care este probabil smintit,cu siguranta malefic, sa fie acesta chiar tatal ei?
Cand si cel de-al doilea Instrument Mortal este furat, inspaimantatoarea Inchizitoare il suspecteaza pe Jace.
Dar este oare Jace gata sa-si tradeze prietenii si sa-si incalce principiile pentru a-si ajuta tatal? (ca sa intelegi despre ce e vorba mai bine ar fi bine daca ai citi prima carte sau te-ai uita la film.)

Detalii-volumul 3
Vremea marilor decizii a sosit!

Seria Instrumente mortale (The Mortal Instruments) continua sa-i fascineze pe cititorii de urban fantasy cu cel de-al treilea si mult asteptatul volum - Orasul de Sticla (City of Glass)!

Amenintati de haosul unui razboi, vanatorii de umbre trebuie sa se hotarasca daca vor lupta alaturi de vampiri, varcolaci si celelalte creaturi din Lumea de Jos, sau impotriva lor? Intre timp, Jace si Clary au si ei de luat o decizie dificila: sa dea sau nu curs iubirii care-i leaga, desi stiu prea bine ca este o iubire interzisa?
Pentru a-i salva viata mamei sale, Clary trebuie sa plece in Orasul de Sticla, locul de origine al vanatorilor de umbre - chiar daca asta inseamna sa incalce Legea si sa riste moartea. Mai grav este ca Jace se opune acestui plan, iar Simon este aruncat in inchisoare de catre vanatorii de umbre, care isi au banuielile lor cu privire la acest vampir imun la lumina soarelui. Din fericire, Clary isi gaseste un aliat - in persoana misteriosului Sebastian, care nutreste o stranie atractie fata de ea. Valentine isi aduna in acest timp o armata de demoni, dar vor reusi oare locuitorii din Lumea de Jos si vanatorii de umbre sa uite de vrajba dintre ei si sa-si uneasca fortele pentru a o infrange?
Va putea Clary sa-si foloseasca puterile pentru a-i ajuta sa se salveze - indiferent de pretul pe care va trebui sa-l plateasca?

Detalii-Volumul 4
Orasul Ingerilor Cazuti (City of Fallen Angels) este volumul 4 din seria Instrumente Mortale (The Mortal Instruments) scrisa de Cassandra Clare. Razboiul a luat sfarsit iar, Clary Fray revine la New York, incantata de planurile sale de viitor. Dar totul are un pret...Vanatorii de umbre fac pace cu locuitorii din Lumea de Jos. Clary se antreneaza sa devina vanator de umbre si sa-si foloseasca puterea unica. Mama ei se casatoreste cu iubirea vietii sale. Si, mai important decat orice, Clary poate spune despre Jace ca este iubitul ei. Dar... Cineva ucide vanatori de umbre, iscand tensiuni intre vanatorii de umbre si locuitorii din Lumea de Jos, ceea ce ar putea duce la un al doilea sangeros razboi. Simon, cel mai bun prieten al lui Clary, nu o poate ajuta -mama lui tocmai a aflat despre el ca este vampir, iar Simon este nevoit sa plece de acasa. Cand Jace incepe sa se indeparteze de Clary fara sa-i explice acesteia de ce o face, tanara se vede fortata sa investigheze adancurile unor mistere care, odata deslusite, ii reveleaza un cosmar cum nu se poate mai groaznic: ea insasi a pus in miscare un lant de evenimente in urma carora i-ar putea pierde pe toti cei pe care-i iubeste. Inclusiv pe Jace.

Detalii-Volumul 5

Intunericul ameninta sa ii inghita pe vanatorii de umbre.
Exista vreun pret prea mare de platit, chiar si pentru dragoste?
Cand Jace si Clary se intalnesc din nou, Clary este ingrozita sa afle ca magia demonului Lilith l-a legat pe iubitul sau Jace de maleficul ei frate Sebastian. Jace se afla acum in slujba raului. Conclavul este hotarat sa il distruga pe Sebastian, dar nu exista nicio modalitate de a face rau unuia fara a-l rani pe celalalt. In vreme ce Alec, Magnus, Simon si Isabelle negociaza cu elfii luminii, cu demoni si cu nemiloasele Surori de Fier pentru a incerca sa-l salveze pe Jace, Clary joaca si ea un joc periculos.

Detalii-Volumul 6

Întunericul s-a pogorât asupra lumii vânătorilor de umbre. Haosul şi distrugerea îi copleşesc pe nefilimi în vreme ce Clary, Jace, Simon şi prietenii lor se mobilizează pentru a înfrunta cel mai mare rău cu care au avut vreodată de-a face: fratele lui Clary, Sebastian Morgenstern.
Cu ajutorul Pocalului Infernal, el transformă vânătorii de umbre în creaturi de coşmar, distrugând familii şi pe oamenii care se iubesc, pe măsură ce armata lui de întunericiţi creşte. Nimic din această lume nu îl poate înfrânge pe Sebastian… dar dacă vânătorii de umbre ar ajunge pe tărâmul demonilor, ar putea avea o şansă… Se vor pierde vieţi, iubiri vor fi sacrificate, şi întreaga lume se va schimba.
Cine va supravieţui finalului exploziv?

Pecetea mortii

Detalii

În Pecetea morții, Veronica Roth înfățișează cu măiestrie puterea prieteniei și a dragostei într-o galaxie plină de haruri neprevăzute.
Pe o planetă stăpânită de violență și răzbunare, într-o galaxie unde unii sunt favorizați de soartă, toată lumea posedă un har, o putere unică menită să dea formă viitorului. În vreme ce majoritatea are de câștigat de pe urma acestui har, unii nu au aceeași soartă, abilitățile lor făcându-i vulnerabili în fața controlului celorlalți. Își vor putea aceștia recăpăta darurile, soarta și viețile? Vor fi ei capabili să întoarcă balanța de putere în această lume?