| LaviniaDeju a întrebat:

Bună ☺️ Am făcut o pictură pe lemn...mai exact pe o cutie pentru șervețele, as vrea sa o dau cu un fel de lac sau protecție pentru a rămâne vopseaua intacta. Aștept sfaturi dacă știți un produs bun.
Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Foloseste LAC INCOLOR.
Poti folosi spray sau dai subtire, cu pensula.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Pai depinde de culoarea folosita. Ce ai folosit, ulei, acrilic, tempera?

| LaviniaDeju explică (pentru cristi202):

Am folosit acrylic doar că peste vopsea am scris un mesaj cu marker permanent

| cristi202 a răspuns (pentru LaviniaDeju):

Poți atunci folosi orice lac, acrilicele sunt foarte versatile. Ideal e sa mergi totuși pe lac acrilic. Spray, că la pensula poți avea surpriza sa afecteze markerul

| ReddY25 a răspuns:

Poate Kober e soluția

| Ghioacă a răspuns:

Lac incolor pentru lemn (spray de preferabil), sau rășină exposidica dar este de 100 de ori mai scumpa și trebuie dată primmer, apoi rășină și ultima oara lac...