| Mihaelaaaa19 a întrebat:

Am incercat de curand un creion cu mină, scria super usor si nu se rupea mina deloc. Mina buna si pentru desene si pentru a scrie. E un creion simplu, alb dar nu mai stiu ce marcă era si nici nu pot sa il găsesc pe net. Aveti idee ce creion este?

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ghici ghicitoarea ta! Ferrari cumva?

| Ineys a răspuns:

Pai nu asa sunt toate creioanele?
Slabe sanse sa-l recunoasca cineva. Oricum, daca il folosesti doar pentru scris ( si desen ocazional ) iti recomand unu mecanic. Alea de lemn, clasice sunt folosite in special pentru desen ( cu alea mecanice fiind mai limitat ).

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa scrii sau sa desenezi cu creion, trebuie sa te orientezi pe mina din creion.
Pe creion este notat cat de tare /moale este mina din el:
H - inseamna tare
HB - semi moale
B - moale
2B - mai moale
etc.

Mai conteaza si grosimea minei, care poate fi mai subtire sau mai gros. Un creion "obisnuit" are mina cu grosime de cca. 0.8mm. Un creion mecanic poate avea si mina subtire, de 0.3-0.5mm (pentru desen tehnic) sau similar).

Deci, dupa criteriile de mai sus poti cere la orice librarie ce creion (obisnuit sau mecanic) doresti si poti cumpara si mina pentru el.
Atentie, sa potriveasca mina cu creionul, la grosime!

| iamprettybored a răspuns:

Habar n-avem... Rotring, Faber Castell? Sunt multe. Mergi la un magazin de papetărie/rechizite și vezi acolo.

| Bizon95 a răspuns:

Poti sa iti iei un creion cu mina variabila
NU dinalea cu mina super-subtire ci cu mina de 2mm
https://www.emag.ro/......DHH4K2BBM/
dupa care sa iti iei separat mine de diverse rezistente (ti-a spus Bula ce inseamna H, B si combinatii intre ele)