| doraz a întrebat:

as vrea sa devin designer vestimentar, imi place foarte tare, dar nu stiu unde as putea face cursuri c-am cat costa si as mai vrea daca stiti sa-mi recomandati niste titluri de carti in legatura cu acest domeniu.seara buna!

Răspuns Câştigător
| edoru a răspuns:

Facultatea de Arte, specializarea design vestimentar (moda, parca). Despre recomandarea unor carti in domeniu, nu cred (personal) ca poti excela prin intermediul cartilor "courses for dummies" sau "complete idiot guide" pentru ca baza sta intr-o cunoastere mult mai profunda pe care nu ti-o poate oferi decat ceva specializat dupa cum am recomandat.

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La un Liceu de Arta. Si nu te costa nimic, dai doar o proba de admitere care consta in compozitie- culoare si natura statica- creion, carbune. Atelierele sunt impartite pe categorii, grafica, design (care include si design industrial dar bazele se pun pe cel vestimentar) si pictura moumentala. In clasa a 12-a o sa ai de predat o lucrare de diploma, care de obicei cumprinde: schita cu designul unor haine, apoi creearea lor (trebuie si sa le cosi singura) si sa-ti prezinti lucrarea in scris in fata unei comisii care or sa o evalueze. Consider ca e important sa faci si la liceu design vestimentar pentru ca really, nu poti intra la facultate fara sa stii mai nimic.
Cat despre carti, nu cred ca ai sa gasesti vreun ghid care sa te invete teorie pas cu pas. Dar well, am vazut ca 'Barbatul si moda' e in voga printre profesorii de design vestimentar din scoala mea.
Si ca sa-ti faci o idee asupra lumei modei watch Paradise Kiss.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu veau sa fac liceul d arte...doar ca design interior.am vrut si design vestimentar. dar din cate stiu.ca sa intri in lumea modei.sa.ti creezi hainele.si sa faci o prezentare d moda.te.ar costa foarte mult.(materiale, manechine etc.). si d aceea as vrea sa intru l un liceu d arte(iasi). da la design interiorbig grin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Ai o adresa de mail?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ziceti-mi si mie un liceu de designer vestimentar care e in bucuresti.Sau mai multe daca se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Totul incepe de laimaginatie eu la fel am 13 ani dar pot sa zic ca practic ma descurc in acest domeniu am inceput de la 0 si am ajuns la 10 procente dintr-o suta e un inceput bun mult succes pa.pa

| doraz explică:

Bucuresti happy

| doraz explică:

Da, am o adresa de mail.ma poti ajuta cumva?

| xoxooo21_1512 a răspuns:

La scoala de arta big grin...eu am facut 8 ani cursuri de piktura si m-am gandit sa incep si cursuri de designer big grin:X:X:X

| andreeamiley a răspuns:

Depinde din ce oras esti! Si e destul
de scump...