| DidiChanx3 a întrebat:

Buna as vrea sa stiu ce profile sunt ( la liceu ) si ce te poti face cum ar fi ca daca faci filo poti fi profesor si daca se poate si din ce o sa dau examen sau teza la profilul respectiv mersi funda mare!

1 răspuns:
| Amaya a răspuns:

Nu poţi fi nimic doar cu liceul. Dacă vrei să ajungi profesor, trebuie să termini Facultatea de Litere/Matematică/Geografie/Istorie/Chimie, etc. şi să faci un modul psihopedagogic în timpul facultăţii. Poţi ajunge educatoare cu un liceu pedagogic, de exemplu, dar profesor în niciun caz. La filologie, dai teze la română, prima limbă străină studiată de respectiva clasă ( engleză/franceză ), istorie/geografie şi latină. Alte profiluri sunt: Ştiinţe Sociale ( tot uman, numai că nu dai teză la latină ci la logică - a noua, psihologie - a zecea, economie - a unsprezecea, filosofie - a doisprezecea ) şi cele de Real ( mate-info, mate-fizică, bio-chimie ).