| daniela0daniela a întrebat:

As vrea si eu sa stiu ce poti iesi pentru fiecare profile de liceu!

Răspuns Câştigător
| ռօCօოოεռէ a răspuns:

Buna.
Intai de toate nu ajungi nimic dupa ce termini liceul, doar alegand un profil apartinand filierei tehnologice(turism si alimentatie, textile si pielarie/mecanica)poti primi dupa terminare o calificare de bucatar,ospatar,mecanic auto,frizer etc.
Profilurile unui liceu iti ajuta mai mult sau mai putin. poti merge catre o cariera in medicina chiar daca ai terminat mate-info (sau pentru acest profil : facultatea de informatica, matematica sau politehnica), dar stiinte ale naturii este cel mai recomandat profil in acest caz. Daca alegi un profil de filologie poti opta mai apoi spre o facultate de limbi straine, spre academia de politie(asta se aplica si in cazul stiintelor sociale). Alegand stiinte ale naturii poti merge catre o profesie de medic, profesor de chimie, biologie, fizica, biolog, chimist, alegand stiinte sociale poti opta pentru o viitoare cariera in invatamant ca profesor de istorie/geografie/psihologie/logica. Totul depinde doar de facultatea pe care o urmezi, profilul conteaza adeseori foarte putin.
O seara frumoasa!

| daniela0daniela explică (pentru ռօCօოოεռէ):

Multumesc! O seara frumoasa si tie!

2 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Pai...profesor de romana clar nu, dupa intrebarea asta.

SI nu prea ajungi nimic folositor daca nu esti la un profil real, sau faci o facultatea ce se bazeaza cat de cat pe matematica/fizica/economie...

Nah. tara nu are nevoie de poeti ci de ingineri