| iuliaUrs a întrebat:

Ce credeti despre carti? Cititi mult?

7 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Cartile sunt foarte importante pentru formarea personalitatii; ele au un caracter educativ, informativ si nu numai.Prin lectura ne imbogatim vocabularul, capatam un anumit nivel de cultura, aflam cum a fost lumea inaintea noastra dar si cum isi inchipuie unii ca va fi in viiitor. Daca e sa raspund la a doua ta intrebare as spune ca cititul a fost pasiunea mea foarte timpurie.Am avut norocul sa ma nasc intr-o casa unde nu exista doar biblioteca dar si iubitori de carte. Pot spune ca, in buna masura, ceea ce sunt astazi cartilor li se datoreaza; si educatiei in spiritul invataturii dar si al muncii primite in copilarie.Mai ales in momentele de cumpana din vremea adolescentei cartile te pot ajuta. Cel putin pe mine, un autor si una din scrierile lui m-a ajutat sa-mi lamuresc si sa-mi imbunatatesc relatiile cu cei din jur.Am citit si inca citesc foarte mult, iar timpul petrecut in tovarasia cartilor nu mi s-a parut niciodata timp pierdut.Numai bine.

| veronica a răspuns:

Nu citesc mult dar citesc numai ce cred ca e pe gustul meu, cititul face bine, te face sa uiti de problema care te inconjoara si intri in lumea povestei pe care o citesti fara stres si probleme.cartile fac bine sanatatii si psihologiei omului dupa parerea mea

| Windir a răspuns:

Citesc de cate ori am timp liber.In weekend citesc negresit.
Imi place sa citesc si sa le fac rezumate apoi.

| CarmenR a răspuns:

Destul de mult. E foarte bine sa te mai deconectezi cateodata de internet sau de problemele cotidiene.

| Maximus a răspuns:

Pot spune ca citesc de cate ori aud de o carte interesanta sau cand mi se recomanda o anumita carte! Cartile pot spune ca sunt cu adevarat prietenii omului si te ajuta sa-ti dezvolti capacitatea de a vorbi, de a gandi, te ajuta sa uiti de anumite probleme, cel putin pe perioada cat esti ocupat cu citirea lor. Imi plac cartile ce pun accent pe probleme emotionale, comportamentale, cele psihologice, cele de psihologie, filosofie, povestile. Imi place cand vad un film creat dupa o carte sa citesc si cartea respectiva deoarece este mult mai detaliata si parca atunci cand o citesc parca vad cum se deruleaza actiunea precum un film. Nu-mi plac povestile, basmele, piesele de teatru scrise de scriitori romani, insa cartile de psihologie pot spune ca sunt foarte bune cum ar fi "Viata ca autosugestie" sau "Sugestie si sugestibilitate".

| AndreeaP99 a răspuns:

Nu citesc prea mult dar nici prea putin citesc atat cat este necesar la varsta de 12 ani, deoarecec cititul te face mai destept te invata si sa scrii corect te face mai cult\a si iti desvolta vocabularul de asemenea este si placut si relaxant

sper ca ti-am fost de foloswinking

dar tu citesti mult?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca pentru TOTi de la mine din clasa sunt o ciudata pentru ca citesc dar pe mine ma relaxeaza si pentru ca sunt timida imi da incredere.citesc multe carti politiste big grin