| cristitipu a întrebat:

ce parere aveti despre cariera de grafician? (ma refer la desenatul cu creionul) funda+VoT!

10 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Nu este ceva foarte ușor. Anatomie, anatomie artistică oameni și animale, etc.

| cristi202 a răspuns:

Cariera de grafician, poate fi ceva extrem de frumos daca iti place. Eu am inceput de doi ani sa ma ocup de asta, dar nu m-am rezumat doar la desenul in creion, care mi se pare o metoda de lucru depasita acum, cind grafica cistiga tot mai mult teren si in aplicatiile 3D. Deocamdata ma rezum la aplicatii 2D, cum ar fi Photoshop sau CorelDraw, pentru ca acestea ma ajuta cel mai mult in domeniul in care lucrez (poti vedea ce fac pe www.picturadecorativapepereti.blogspot.com). Fara ele, doar cu creionul, nici pe departe nu as reusi sa imi transpun ideile in imagini, sau as putea reusi, dar volumul de munca ar fi imens, ar trebui f mult timp sa stau si sa desenez.

| simf a răspuns:

In ziua de azi, creionul e, ce-i drept, baza, dar trebuie sa inveti si programe de grafica vectoriala, pleci de la desenul de mana si obtii minuni. cariera e frumoasa, nu faci de doua ori acelasi lucru, ramane ceav dupa tine. dar e si grea.

| pίTίк a răspuns:

Daca iti place sa faci asta, asta trebuie sa faci,
ai multe de invatat, dar daca iti place va fi foarte usor.
Si eu desenez si multi mi-au zis ca am talent.
Daca ai talent si poti.dc sa nu faci asta...
Bafta:*

| MihaelaDart a răspuns:

Ma declar artist plastic licentiat in pictura-grafica. Grafica nu necesita numai creionul, ci alaturi de laviuri, acuarela, tempera pana la prelucrarea pe calculator. Iti pot iesi lucrari extraordinare daca stii lucrurile de baza ale artei. Bafta!

| Picasso a răspuns:

Hmm e foarte delicata! adica crede-ma ca si mie imi place si km asta fac in timpul liber insa o carieraa...necesita sa iti pui numele la vedere, nu doar numele si ceeea ce estitu in stare sa faci! daca crezi ca estiin stare pune mana pe un aerograph si ...incearca sa prinzi experientza cu el! se castiga bine!

| Barmaleus a răspuns:

Cred ca e cam greu sa ramai doar la desenat cu creionul, incearca sa inveti bazele de la desenul pe hartie si apoi sa faci trecerea spre digital(Photoshop)

| Eduard a răspuns:

Nu prea cunosc artisti in sensul, dar daca esti tanlentat probabil ca ai sansa sa te dezvolti si singur mai ales cu internetul in ziua de azi si cu marketingul pe care ti-l poti face intr-un mod simplu si total propriu, fara ajutorul vreunui sponsor sau firme. Simplul fapt ca ai sa creezi detalii grafice care vor fi folosite de ceilalti pe PC iti va aduce, faima si bani, eventual o cariera mai activa. Orice poti sa devii si oriunde poti sa ai cariera daca esti intr-adevar bun. Cu ambitie si perseverenta si cu o motivatie puternica, pasiune pentru munca depusa, ajungi departe.
Bafta!

| Maddieeee a răspuns:

Sooperrlove strucklove strucklove struck

funda?love struck

| bianca_8218 a răspuns:

Foarte frumos! Si eu desenez foarte frumos in creion dar nu m-am gandit pana acum la aceasta meserie. Eu cred ca trebuie sa-ti asculti inima. MUlt noroc