| User2004 a întrebat:

Ce pot face din materiale reciclabile? Am un concurs si pe internet nu gasesc foarte multe lucruri. Vreau sa nu fie foarte mare si dragut si daca se poate, sa nu am nevoie de foarte multe lucruri. (de ex. pe internet am vazut un om de zapada facut din pahare) este o idee buna, dar poate aveti si altele. Daca va exista un raspuns care o sa imi placa voi da coroana.
>- Multumesc anticipat

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Din pet-uri se pot face instalatii automate de apa pentru animalele casnice mici: gaini, pisici, caini etc) pentru timp de vara.
Se umple un pet de 2-2, 5 litrii cu apa + o cutie de margarina sau cratita mai plata, eventual o farfurie pana la jumatate. Pet-ul va fi rezervorul de apa.
Tava cu apa se seaza pe jos, pe pamant, iar gura pet-ului cu apa se intoarce in jos si se baga putin in apa din tava. Pet-ul se leaga de ceva cu o sarma, sa nu cada complet in apa.
Cand scade apa din tava (se evapora si/sau a fost baut de animale), aerul va putea intra in pet, dizlocand atata apa pana i se inchide iarasi gura.
Astfel animalele vor avea apa timp indelungat, pana ce nu se consuma intreaga cantitate din pet.
Acest timp poate fi chiar si de 1-2 zile, in functie de cat vor bea animalele (evaporarea fiind relativ putina), dupa care pet-ul trebuie re-umplut.
Daca sunt multe animale, atunci se pot monta mai multe asemenea instalatii.

| User2004 explică:

Buna idee. Multumesc mult!

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

O simpla cautare pe Google si gaseai o serie de asemenea lucruri:
http://www.divahair.ro/......face-si-tu
http://casepractice.ro/......reciclare/
http://suntfericita.manager.ro/......i-3655.htm
Si mai sunt si altele. Deasemenea, poti gasi o multime pe Youtube.

Răspuns utilizator avertizat
| TimSem a răspuns:

...sau poți face pușculițe din cutii de Pringles, cutii de bere, accesorizate cu tot felul de mărunțișuri din alte chestii recilabile.
Și poți iniția și un proiect de strângere de fonduri cu ajutorul pușculițelor pentru o cauză umanitară!