| Diianna05 a întrebat:

BUNA! Cine imi spune si mie cateva citate celebre de Shakspeare?
Ex: -a fi sau a nu fi aceasta e intrebarea.
-totul e bine cand se termina cu bine.
plsss FUNDAAAA!

Răspuns Câştigător
| AnaAmalia31 a răspuns:

1. Cântăriţi jurăminte cu jurăminte şi veţi cântări neantul.
2. Cand iubita imi jura ca este intruchiparea adevarului, eu o cred, desi stiu ca minte.
3. Sunt slabi cei curtati de suferinta.
4. Putin sunt cei care stiu cat de mult are trebui sa stie, ca sa stie cat de putin stiu.
5. Cine sta mereu acasa capata spirit casnic.
6. Oamenii ar trebui sa fie ce par' iar cei care nu sunt, n-ar trebui nici sa para.

Gasesti foarte multe aici:
http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=William+Shakespeare

10 răspunsuri:
| 19marian60 a răspuns:

Un cal pentru regatul meu!
E ceva putred in Danemarca!
A fi sau a nu fi, aceasta e intrebarea!

| Eille2EtcnupD a răspuns:

Cine stă mereu acasă capătă spirit casnic.
Oamenii ar trebui sa fie ce par; iar cei care nu sunt, n-ar trebui nici sa para.
Mizeria mă face să primesc, şi nu voinţa mea.
De-am fost crud, am fost pentru că am vrut să fiu şi milostiv.
Dac-ai cinsti pe fiecare după merit, cine ar mai scăpa de bici?
Prin dăruire te păstrezi de-a pururi,
Şi-asa rămâi, cum ştii să-ţi dai contururi.
Timpul este prea lent pentru cei care aşteaptă, prea iute pentru cei care se tem, prea lung pentru cei care se plâng, prea scurt pentru cei care sărbătoresc. Dar, pentru cei ce iubesc, timpul este o eternitate.

| Eille2EtcnupD a răspuns:

*Unde iubirea-i mare, si cea mai mica indoiala in teama se transforma.
*Unii se nasc mari, altii cuceresc marirea, iar altora le e data de gata.
*Pentru dureri neobisnuite, remedii neobisnuite.
*Glumetii se dovedesc adesea profeti.
*Nu-i mila, ci crima sa ierti pe ucigasi.
*Imaginatia lucreaza mai tare in mintile cele mai slabe.

| Eille2EtcnupD a răspuns:

O vorbă înţeleaptă adoarme într-o ureche bleagă.
Când dragostea vorbeşte, vocile tuturor zeilor par a fi adormite în armonia raiului.
Ceea ce vrem să facem, s-o facem atunci când vrem; pentru că acest "vrem" se schimbă şi are scăderi şi amânări.
Iubirea, cei ce-s tineri - acesta-i adevărul - în inimi nu o poartă, ci mai curând în ochi.
Iadul este gol şi toţi diavolii sunt aici.
Glumeţii se dovedesc adesea profeţi.
Cântăriţi jurăminte cu jurăminte şi veţi cântări neantul.
Când iubita îmi jură că este întruchiprea adevărului, eu o cred, deşi ştiu că mă minte.

Răspuns utilizator avertizat
| manuelaaa a răspuns:

Buna diana!
Presupun ca google te-ar ajuta mai bine decat TPU, insa o sa ti le enumar pe cele care imi plac cel mai mult.Sa incepem cu preferatul preferatelor mele(il am scris si pe perete in camera mea): Hell is empty,and all the devils are here.(iadul este gol si toti demonii sunt aici)De asemenea imi place mult citatul,,Ai curaj! Sterge-ti ochii! Adesea caderea e un mijloc de a te ridica mai sus!'' sau,,Durerea este otrava frumusetii''. Altele mai sunt:,, Cântăriţi jurăminte cu jurăminte şi veţi cântări neantul'' sau,, ochi pentru ochi si dinte pentru dinte''. Sper ca te-am ajutat:*!

| freewoman a răspuns:

Pe mare lină toate vasele pot naviga cu multă măiestrie.
Oricât ar părea că e nebunie ceea ce spune, e totuşi o nebunie cu tâlc.
Am socotit totdeauna virtutea şi ştiinţa drept daruri mai mari decât nobleţea şi bogăţia.
O vorbă înţeleaptă adoarme într-o ureche bleagă.
Când dragostea vorbeşte, vocile tuturor zeilor par a fi adormite în armonia raiului.
Ceea ce vrem să facem, s-o facem atunci când vrem; pentru că acest "vrem" se schimbă şi are scăderi şi amânări.
Iubirea, cei ce-s tineri - acesta-i adevărul - în inimi nu o poartă, ci mai curând în ochi.
Iadul este gol şi toţi diavolii sunt aici.
Glumeţii se dovedesc adesea profeţi.
Cântăriţi jurăminte cu jurăminte şi veţi cântări neantul.
Când iubita îmi jură că este întruchiprea adevărului, eu o cred, deşi ştiu că mă minte.
Sunt slabi cei cruţaţi de suferinţă.
Puţini sunt cei care ştiu cât de mult ar trebui să ştie, ca să ştie cât de puţin ştiu.
Cine stă mereu acasă capătă spirit casnic.
Oamenii ar trebui sa fie ce par; iar cei care nu sunt, n-ar trebui nici sa para.
Mizeria mă face să primesc, şi nu voinţa mea.
De-am fost crud, am fost pentru că am vrut să fiu şi milostiv.
Dac-ai cinsti pe fiecare după merit, cine ar mai scăpa de bici?
Prin dăruire te păstrezi de-a pururi,
Şi-asa rămâi, cum ştii să-ţi dai contururi.
Timpul este prea lent pentru cei care aşteaptă, prea iute pentru cei care se tem, prea lung pentru cei care se plâng, prea scurt pentru cei care sărbătoresc. Dar, pentru cei ce iubesc, timpul este o eternitate.
William Shakespeare

| anaana2323242 a răspuns:

-ochi pentru ochi si dinte pentru dinte
-O vorbă înţeleaptă adoarme într-o ureche bleagă.
-Reputaţia e o născocire proastă şi înşelătoare; dobândită adesea fără merit şi pierdută fără nicio vină

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"What's in a name? That which we call a rose by any other name would smell as sweet"

| raishka a răspuns:

*Unde iubirea-i mare, si cea mai mica indoiala in teama se transforma.
*Unii se nasc mari, altii cuceresc marirea, iar altora le e data de gata.
*Pentru dureri neobisnuite, remedii neobisnuite.
*Glumetii se dovedesc adesea profeti.
*Nu-i mila, ci crima sa ierti pe ucigasi.
*Imaginatia lucreaza mai tare in mintile cele mai slabe.
*Curajosii mor de multe ori inainte mortii lor, cei curajosi nu simt gustul mortii decat o data.
*Indoielile noastre sunt tradatoare si ne fac sa pierdem lucrurile bune pe care altfel le-am putea castiga, din teama de a incerca.

Sper ca ti-am fost de ajutorwinking